Küresel kapitalizm bağlamında Irak'ın yeniden inşasını yorumlamak
Interpreting the reconstruction of Iraq within the context of global capitalism
  1. Tez No: 231321
  2. Yazar: İBRAHİM TORAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÜLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küresel Kapitalizm Bağlamında Irak'ın Yeniden İnşasını Yorumlamakİbrahim ToramanTemmuz, 2008Bu çalışmanın temel amacı, 2003'teki işgalin ardından başlayan yeniden inşa süreciyle birlikte Irak'ta yaşanan değişimi anlamaktır. Bu değişim 1991'den beri devam eden bir sürecin parçasıydı ve 2003'teki işgalle birlikte Birleşik Devletler, Irak'a kendi ekonomik modelini dayatarak, Irak toplumunun bütün kurum ve kurumlarında, eğitimden, ekonomiye kadar halkının gündelik yaşantısının her alanında dönüşü olmayan bir süreci başlatma niyetiyle hareket etti. Sürecin 1991'de başladığı savunulduğundan, çalışma da Irak'taki değişimin izlerini 1991'den itibaren araştırmayı gerekli kıldı. Çalışma, 2003'teki işgalden kısa bir süre önce yayımlanan önemli çalışması Yeni Emperyalizm adlı eseriyle konuya yeni bir soluk getiren David Harvey'nin kuramının çizdiği yol haritasını takip ederek, Irak'ın işgali sonrasındaki yeniden yapılanma süreci arkasındaki saikleri incelemekle kalmıyor, aynı zamanda bugüne kadar Irak'ın işgaliyle ilgili yayımlanan çalışmaların pek çoğunun ortak noktası olan petrolden daha farklı ve önemli nedenler olabileceğini de göstermeyi hedefliyor.
Özet (Çeviri)
Interpreting the Reconstruction of Iraq within the Context of Global Capitalismİbrahim ToramanJuly, 2008The main aim of this study is to understand the change in Iraq after the initiation of reconstruction which took place after the invasion in 2003. This change was part of a process started in 1991 and with the invasion in 2003; the United States has intended to impose its economic model ? from education to economy ? in every aspect of the societal life in Iraq which would pave the way for the initiation of an irreversible process. Since the study claims that the process started in 1991, the track of this change has to be sought starting from 1991.The study does not only follow the roadmap drawn by David Harvey in his important book, The New Imperialism to analyze the real motives behind the reconstruction efforts, but also tries to put forward other important reasons other than oil ? the basic premise of many studies concerning the invasion of Iraq.