Bir siyasal program olarak yönetişimi anlamak
Understanding the governance as a political program
  1. Tez No: 231322
  2. Yazar: MEHMET NURİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İlk kez 1989 yılında Dünya Bankası'nın Sahraaltı Afrika ile ilgili bir raporunda güncel anlamıyla zikredilen yönetişim, neoliberal dönemde artan bir hızla yaygınlaşmıştır. Terimin ilk elde uyandırdığı birlikte yönetim, çok aktörlülük ve katılımcılık gibi olumlu izlenimler, kavramın kabulünü de aynı süratle kolaylaştırmıştır. Kavramı ortaya atanlar ve kavramın savunucuları da, yönetişimin müzakere, diyalog ve uzlaşı temelinde yeni türden bir yönetsel biçimi ifade ettiğini savunmaktadırlar. Ancak, tanımlanmış aktörler ve öngörülen işleyiş mekanizmasıyla siyasal alanın yeniden düzenlenmesi temelinde bir yaklaşımı ifade eden yönetişimin bu iddiaları, ciddi bir biçimde irdelenmeye muhtaçtır. İşte, bu çalışmada, belli iddialar eşliğinde sunulan yönetişimin, bu iddialarının geçerliliği sorgulanarak, kavramın eleştirel bir gözle anlamaya çalışılması amaçlanmıştır.Yönetişimi anlamak için öncelikle yönetişim kavramının ortaya çıkış süreci ele alınmıştır. Bu amaçla dünya kapitalist sisteminin refah devleti dönemi ve neoliberal dönemine anahatlarıyla değinilmiştir. Ardından yönetişim kavramı; korporatizm, iktisadi alanla siyasal alanın ayrıştırılması, devlet ve demokrasi olmak üzere dört analiz aletiyle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Böylece, yönetişimi anlama noktasında deskriptif olmanın ötesinde var olan tartışma alanlarına katkı sunularak ya da yeni tartışma alanları açmaya çalışılarak özgün bir yaklaşım geliştirilmesi hedeflenmiştir.Çalışmamızda varılan sonuçlara göre yönetişim, dünya kapitalist sisteminden azade bir biçimde ele alınamaz. Bir başka deyişle yönetişim ile kapitalist sistem ve neoliberalizm arasında varoluşsal bir bağ bulunmaktadır. Yönetişim, sermaye birikimi sürecinin aksamadan sürdürülebilirliğinin sağlanması amacına uygun bir biçimde, belli türden mistifikasyonlar temelinde ortaya atılmış siyasal bir program adıdır.
Özet (Çeviri)
The conceptualization of governance, which was firstly used in a report of the World Bank about Sub-Saharan Africa in 1989, has been more frequently employed in the age of neo-liberalism. At first hand, the term made positive implications within the context of collective management, multi-actors and participation. These positive implications facilitated the acceptance of the conceptualization. The people who formulated or accepted the term regarded the governance as a new kind of administrative form within the context of dialogue, negotiation and reconciliation. However, the claims of the governance which aim to regulate the political space through the defined actors and prescribed mechanism should be seriously examined. In this regard, this study aims to comprehend the governance within the framework of the critical investigation of its claims.At first, the emergence process of the governance was discussed in order to understand this conceptualization. The social welfare state practices and neo-liberal age of the world capitalist system were handled substantially for this aim. Then, the term of governance was scrutinized within the framework of the four analysis points which were corporatism, the decomposition of political space and economic space, state and democracy. Thus, this study not only aimed to understand the governance descriptively, but also intended to make contribution to the current discussion points and to provide material for new discussions through an original rapprochement.This study asserts that the governance can not be analyzed without the world capitalist system. In other words, it emphasizes that there is a crucial relation between the governance and capitalist system. The governance is a political program which aims to maintain the process of capital accumulation on the basis of particular mystifications.