Yalın lojistik ve bir uygulama
Lean logistics and an application
  1. Tez No: 231329
  2. Yazar: ALİ ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yalın Lojistik özellikle 90'lı yılların sonunda gündeme gelmeye başlamış ve 2000'li yıllarla birlikte uygulamaya geçirilmiş bir kavramdır. Bu nedenle konu hakkında yeterli sayıda bilimsel çalışma ve uygulama örnekleri oluşmamıştır. Özelikle Türkiye'de Yalın Lojistik son derece yeni bir kavram olup henüz bu konuda yapılmış akademik bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışma ile bu alandaki eksikliğin bir nebze de olsa giderilmesi ve Yalın Lojistik ile elde edilen avantajların değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Yalın Lojistik bir ütopyadır ve firmaların sürekli olarak ulaşmak istedikleri bir noktayı işaret eder. Yalın Lojistik firma içerisinde bazı süreçleri hızlandırmak isterken kaosa neden olacak etkenleri yok etmeğe çalışır. Yalın Lojistik ile müşteri memnuniyeti ön planda tutulurken aynı zamanda firmalar esneklik ve çeviklik kazanırlar. İstenmeyen durumlarla karşılaştıklarında hızlı bir şekilde cevap verebilir ve yeni duruma ayak uydurabilirler. Yalın Lojistik ile firmalar ile tedarikçiler arasında organik bağlar kurularak teslimatların ihtiyaç duyulan sürelerden erken ya da geç değil tam zamanında yapılmasının sağlanması amaçlanır. Yalın Lojistik kavramında ürün maliyeti yalnızca üretimden kaynaklanan maliyetleri değil, ürün ağacındaki malzemelerin siparişinden bitmiş ürünün müşteriye teslim edilmesine kadar geçen süreç içerindeki toplam maliyeti işaret eden Toplam Sahip Olma Maliyeti ile ifade edilir. Yalın Lojistiğin amacı ise bu toplam sahip olma maliyetini en düşük seviyede tutmaktır.Bu çalışmada uygulama örneği olarak Yalın Üretim yapan bir otomotiv firmasının ana tedarikçisi seçilmiş ve bu firma ile yapılan mülakat sonucunda elde edilen bilgilere dayanılarak yapılan değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lean Logistics has become a current issue during the late 90?s and has been started to applied in industry at the beginning of the 2000. Therefore, there isn?t enough number of scientific researches and experiments in industry. Especially, the Lean Logistics is a very brand new issue for Turkey and there isn?t any academic research has been done on this topic yet. With this study, a basic contribution is purposed to be made to the Turkish literature and the benefits carried from Lean Logistics are assessed.Lean Logistics is a utopia and designates the point, where the companies are trying to reach. Lean Logistics eliminates the reasons cause to chaos while tries to accelerate the processes in the companies. The customer satisfaction is the key point of the Lean Logistics and the companies gain flexibility and agility. They can give quick response to the undesired situations and reorganise themselves according to the new conditions. In Lean Logistics, organic connections are set between the companies and their suppliers in order to maintain the deliveries on time as planned. Lean Logistics does not only take the costs just obtain from production, but also considers the costs include the all processes start from the supply of the materials on the production tree and ends with the delivery of the product to the customer that defined as ?Total Cost of Ownership?. The purpose of the Lean Logistics is to keep this ?Total Cost of Ownership? at the minimum level.In this study a main supplier of an automotive company which drives the Lean Logistics has been chosen and the assessments based on the information derived from the interviews made with the supplier are presented.