Seher Abdal'ın 'Saadet-Nâme' isimli mesnevisi (metin-muhteva-tahlil)
Seher Abdal?s mesnevi called 'Saadet-Nâme? (text-content-analysis)
  1. Tez No: 231352
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Seher Abdal'ın `Saadet-nâme' İsimli Mesnevisi (Metin-Muhteva-Tahlil) adını verdiğimiz bu çalışmada, Seher Abdal'ın Saadet-nâme'sinin tenkitli metnini vererek, manzumeyi dinî ve tasavvufî edebiyat açısından tahlil etmeye çalıştık.Çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Nâsır-ı Hüsrev ve Seher Abdal hakkında bilgi verilmiş, Seher Abdal'ın Saadet-nâme dışındaki eserlerinin tanıtımı yapılmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde, Saadet-nâme'de yer alan dinî ve tasavvufî kavramlar tahlil edilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Saadet-nâme nüshalarının tavsifi yapılmış ve mesnevî metninin kuruluşunda takip ettiğimiz metod açıklanmıştır. Ayrıca bu bölüm, Saadet-nâme'nin tenkitli metnini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, named ?Seher Abdal?s Mesnevi Called `Saadet-nâme? (Text-Content-Analysis)?, we have at first tried to present the criticized text of Seher Abdal?s Saadet-nâme and then analyzed it according to religious and mystical literature.The thesis consists of an introduction and three chapters. In the first chapter, we have given informations about Nâsır-ı Hüsrev and Seher Abdal.In the second chapter, religious and mystical ideas in Saadet-nâme were analyzed.In the chapter three, the characterizations of various copied manuscripts of Saadet-nâme were examined and the method followed by us in constructing the text of the Saadet-nâme was explained. In addition, this chapter includes a critical edition we have made (criticized text) regarding the Saadet-nâme.