Farklılıkların yönetimine ilişkin uluslararası bir şirkette inceleme
An analysis about diversity management in an international company
- Tez No: 231403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde küresel pazarın çok güçlü bir rekabet ortamı haline gelmesi, işgücünün görünümünde olan dramatik değişim, ,işgücünün gün geçtikçe daha fazla farklılaşması, kişilerin farklılıklarını ilan etmeye başlamaları ve eşsiz olduklarını hissetmeleri yönetim anlamında bir yandan bazı problemler getirirken başka bir yandan da bir avantaj haline gelmiştir. Ancak bu avantajdan daha iyi faydalanabilmek için farklılıkların etkin bir şekilde yönetilebilmesi gerekmektedir. Bunu başarabilen uluslararası şirketler rekabet avantajı sağlamaktadır.Farklılıkların yönetiminde liderlerin etkisi tartışılmaz. Bu çalışmada İspanya'da yerleşik, kendi alanında başaralı, şirket içinde geniş bir çeşitlilik barındıran uluslararası bir şirkette üst düzey yöneticilerle ve çalışanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve onların kişisel özgeçmişleri, olaylara bakışları ve yorumları değerlendirilerek farklılıkları yönetmekteki başarılarının kökeni araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
After globalisation takes an important affect nowadays, the diversity among workforce and workplace has changed rapidly which affected and caused serious management problems among them who feel theirselves more isolated and special. Meanwhile diversity is seen as an advantage for companies that can manage to work diversity in a proper way. International companies that managed to deal with diversity had an advantage about problem solving and creative sinergy.The role of leaders in an organization managing diversity is vital. In this paper a successful Spanish originated internatiol company which has a wide range of workforce from different countries has been examined and its leaders have been interviewed to understand the bacground of leaders and its affect on managing diversity.