Türkiye'deki mesleki eğitim ve öğretimin güçlendirilmesi projesi (MEGEP) içindeki yaygınlaştırıcı okul yöneticilerinin, kuantum liderlik davranışlarını gerçekleştirme düzeyleri
The level of the trained school principals' fullfillment of quantum leadership behaviours within strengthening vocational education and training (SVET) project in Turkey
  1. Tez No: 231426
  2. Yazar: ESEN ARZU ERTÜRK KAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yeni dünya düzeninin bilimsel paradigması olan Kuantum Liderlik, kuantum fiziğinin 1. parça dalgacık ikilemine, 2. belirsizlik ve olasılıklara, 3.enerjinin kesikliğine, 4. kuvvetin belli bir yere kadar uygulanmasına ilişkin dört varsayımının genelde eğitim yönetimi, detayda okul yönetimi, yöneticiliği alanında açımlanmasıdır.Bu araştırmada, Türkiye'deki Mesleki Eğitim ve Öğretimin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) içindeki yaygınlaştırıcı okul yöneticilerinin kuantum liderlik davranışlarını gerçekleştirme düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöneticilerin kuantum liderlik davranışlarını, kendilerine göre gerçekleştirme düzeylerinin, kıdem ve eğitim düzeyine göre bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.Araştırmanın çalışma kümesi, Türkiye'deki Mesleki Eğitim ve Öğretimin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) içinde Yöneticilerin Yaygınlaştırma Eğitimi Seminerine katılan ve bu seminerin sonunda yaygınlaştırıcı olan 29 pilot ortaöğretim kurumunda görev yapan 45 yöneticiden oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Geliştirilen araç için geçerlilik, güvenilirlik testi, faktör analizi yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ve demografik bilgilerin aktarılmasında, yüzde, korelasyon, standart sapma, varyans analizi teknikleri kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçları şu şekilde özetlenebilir:Elde edilen bulgu ve değerlendirmelerden hareketle ulaşılan sonuçlar aşağıda sıralanmıştır.1.MEGEP içindeki yaygınlaştırıcı okul yöneticileri kendilerine göre kuantum liderlik davranışlarını yüksek düzeyde gerçekleştirmektedirler. MEGEP içindeki yaygınlaştırıcı eğitimi, modüllerin işlenişinin süresi uzun bir zaman dilimine yayılmıştır. Bu nedenle, çalışma grubundaki yöneticilerin aldığı eğitimin sürekli olması, kuantum liderlik davranışlarını gösterme düzeyini yükseltmiştir.2.Yaygınlaştırıcı okul yöneticilerinin, kuantum liderlik davranışlarını gösterme düzeyi kıdeme göre değişmemektedir.3.Yaygınlaştırıcı okul yöneticilerinin öğrenim düzeyi arttıkça kuantum liderlik davranışlarını gösterme düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Quantum Leadership, the scientific paradigm of the new world order is the analysis of the four assumptions of the Quantum Physics; 1. wave?particle duality 2. uncertainty and probability 3.dicrete energy 4. the application of force to a certain degree on educational supervision in general, school administration in detail.The purpose of the study is to determine the level of the school principals? fulfillment of quantum leadership behaviors within the Strengthening Vocational Education and Training (SVET) project in Turkey. Moreover, the differentiation level of the tendency of the school principals in displaying those behaviors according to their seniority, level of education, and their own evaluation to what level they fulfill the quantum leadership behaviors are investigated. The study has been conducted in descriptive model.The working group of the study is constituted by 45 school principals from 29 pilot schools chosen to attend the National Dissemination of Trainer Training within the Strengthening Vocational Education and Training (SVET) project. To gather the data, a Likert type questionnaire consisting ten questions is developed by the researcher. In data analysis, frequency, arithmetic average, percentage, F test and t test statistical techniques were used.The conclusions drawn in the study by the help of the data gained and the evaluation are as follows:1.To the trained principals in the SVET project, they fulfill the quantum leadership behaviors at a high level. During the Strengthening Vocational Education and Training (SVET) project, the trained school principals have the modules in a long time period; the continuity of this education helps the trainer principals enhance the level of the fulfillment of the quantum leadership behaviors.2.The trained principals? displaying quantum leadership behavior does not differentiate according to the seniority level.3.The uncertainty avoidance behavior of the trained school principals within the Strengthening Vocational Education and Training (SVET) system are differentiating according to education level. As the level of the education increases, their displaying quantum leadership behavior increases, too.