Türkiye'de bilgisayar ve öğretim teknolojileri alanında yapılan yüksek lisans tezlerinin içerik ve yöntem açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the theses in the master of science program of computer education and instructional technologies in turkey in terms of contents and methods
  1. Tez No: 231425
  2. Yazar: DERYA AKÇA ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA GÜYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 2002-2007 yılları arasında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Yüksek Lisans Programı'nda yapılan tezler incelenerek; ele alınan konular, bağımlı değişkenler; araştırmanın modeli, örneklemi, örneklem seçim yöntemi; araştırmada kullanılan materyal ve materyalin kimin tarafından yapıldığı; uygulamanın süresi; kullanılan ölçeğin özellikleri ve yapılan istatistik çalışmaları; araştırmacının mesleği ve üniversitesi; tez danışmanının bölümü ve jürideki BÖTE Bölümü öğretim elemanı sayısı ölçütlerine göre sınıflandırılarak eğilimleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışma; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri alanında yapılan yüksek lisans tez çalışmalarının eğilimlerini incelediği için bir eğilim araştırmasıdır. Diğer yandan, tezlerin incelenmesini, var olan durumun aynen resmedilerek sınıflandırılmasını ve eğilimlerinin araştırılmasını amaçladığı için tarama araştırmaları; tezlerin, içeriğindeki eğilimleri belirlemek amacıyla, içeriklerinin belirli kategoriler açısından sistematik bir şekilde incelenmesini ve sayısallaştırılmasını amaçladığı için içerik analizi araştırmaları kapsamına da girmektedir.Çalışmada incelenen ulusal tezler, Yüksek Öğretim Kurumu'nun internet sayfasındaki tez kütüphanesinden elde edilmiştir. Dolayısıyla, ancak yazarların bu sitede yayınlanmasına izin verdikleri tezlere ulaşılması mümkün olmuştur.Yapılan incelemeler sonucu elde edilen veriler birbirlerine oranlanıp frekans ve yüzdesi hesaplanarak analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonuçları, incelenen tezlerin yıllara göre eğilim gösterdikleri alanlar açısından değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the theses, written between 2002-2007, in the Master of Science Program of Computer Education and Instructional Technologies (CEIT) were investigated to define the trends by classifying them according to following criteria; subjects covered, dependent variables, model of research, sample, sampling, material types, owner of the material, implementation period, scale properties, statistics, occupation of the researcher, the university or the researcher, department of the thesis advisor and number of the CEIT faculty in the thesis jury.This is a trends research because the trends of the theses in the Master of Science Program of Computer Education and Instructional Technologies were investigated. On the other hand this research can be accepted as a survey model because it aims to investigate the trends by reflecting the current situation, and also a content analysis because it aims to investigate the contents systematically according to specific categories.The theses which were investigated in the research were reached using the online thesis library on the web page of The Council of Higher Education of the Republic of Turkey. For this reason, only the theses which were approved by the owners to be published on this web site could be reached.Data gathered were estimated, frequency and percentage were calculated and analysis was done. The results of analysis were interpreted according to the trends of the theses in years.