Tarihsel süreçte sembolden ikona: Logo
In historical duration, from symbol to icon: Logo
  1. Tez No: 231436
  2. Yazar: ALIONA PILICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN SUNER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İnsanlık tarihinde uygarlıklar, bir önceki deneyimleri, birikimleri üzerine kendi yeniliklerini ekleyerek kendi kültürlerini oluşturmuşlardır. Bu birikimler günümüz kültürünün temel taşıyıcılarını belirlemiştir. Bugün içinde yaşadığımız görsel kültürün izdüşümlerini eski çağlardan başlayarak oluşan gelişen sembollerde bulabiliriz. Eski çağlarda ortaya çıkan sembolik anlatımlar, genel geometrik biçimlerin oluşması ve onların anlamlandırılması ile ortaya çıkmıştır.Bu işaretler zaman içinde evrensel kültürel kodlara dönüştü. Başlangıçta kare, daire ve üçgen türevleri gibi biçimlerden oluşan semboller, zamanla nesnelerin görselleştirilmesi ile zenginleşip tüm kültürlerde ortak anlamlar oluşturan sembolik ifadelere dönüşmüştür.Özellikle Kapitalizmin gelişmesi, Aydınlanma, sanayideki teknik gelişmeler, kitle kültürü, gelişen medya, giderek görselleşmesini sağlamıştır. Küresel ölçekte üretilen ve tüketilen ürünlerin kimlik problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.Sanayi toplumu sonrasında Fransız düşünür Baudrillard; değişim değerlerinin kültürel bir olgu tarafından belirlendiğini, kapitalizmin (birikimin) oluşumunda imge ve işaretlere bağımlılığın oluştuğunu vurgulamaktadır. Bu da çağımızda tüketim toplumunun (imaj toplumları) en önemli iletişim imgesinin logo olmasını sağlamıştır. Alt yapısını geçmiş sembolik anlatım birikiminden alan logo markaların taşıyıcısı olmuştur.Çağımızda medya ve kültür endüstrisiyle dayatılan markalar, geçmişin mitolojik nesnelerinin işlevlerini üstlenerek ?ikon? haline dönüşmüşlerdir. Ve giderek günümüzde tüketim nesneleri ikonlardan oluşan imgelerle donatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of man, civilizations have brought novelties over their existing accumulation. This accumulation has defined the fundamental carriers of today?s culture. Projection of the visual culture we are currently living in may also be found in the symbols which have been developed starting from the ancient history. Symbolic expressions originated in ancient times, have surfaced with the formation of general geometric shapes and meaning attribution.These signs have turned into universally cultural codes. Symbols which have originated from shapes such as a square, circle and triangle have improved in time with the visualization of objects and became symbolic expressions imposing common meanings in all cultures.Especially with the advancement of Capitalism, technical improvements in the Enlightenment industry, mass culture, developing media lead to an increasing visualization. It has caused identity problems in the products produced and consumed in a global scale.Baudrillard highlights, after the industrial society, values of change have been defined by a cultural fact, the formation of capitalism (accumulation) induced dependency on signs and images. This has caused the most important communication image of the consumption society of our time to become a logo. Logo, overlying the past symbolic expression accumulation, became the carrier of brands.In our age, brands imposed by the media and cultural industry have been transformed into icons assuming the function of past mythological objects. And increasingly, today?s consumption objects are being furnished with images comprised of icons.