İran çağdaş ressamları ve resimlerine yansımaları
Iranian contemporary painters and their influence on my paintting
  1. Tez No: 231438
  2. Yazar: LALEH NOZARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TANJU DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kamülül mülk İran çağdaş sanatını öncüsü olarak (1906) dan itibaren kendifarkını batı üslubuna yönelerek gösterdi. Hurdan yola çıkarak İran çağdaş resim sanatınıdört dönemde incelemek mümkün. İlk dönem Sanaye Mostazrafe medresesi Kemülülmülk tarafından kurularak başladı. Plastik sanatlar bu dönemde gelişmeye başladı.İkinci dönemde birinci dünya savaşı sonrası batı kültürü yabancı hocalartarafından İran'a empoze edildi. 3. dönemin başlangıcı olan 1958 senesinde Tahran'dabienalin gerçekleşmesiyle başladı. Bu dönemde resim sanatı boyut atladı ve 1961'degüzel sanatlar üniversitesi kurularak faaliyete geçti. 4. dönem olan 1979'da ise yılınınbaşlangıcıyla İran devrimiyle birlikte başlayan dönem olarak inceleniyor. Bu dönemdeeski ressamlar yurtdışına yerleşmeye başladı. Bu olay genç nesile fırsat doğurdu 1981senesinde İran - Irak savaşının başlamasıyla Fresk ve poster sanatları din ve politikaetkisi altında kalarak gelişmeye başladı. Bu dört dönemde sanat sahnesinden inmeyenbazı ressamların çalışmalarını inceleyip, onların başlattığı yolun benim sanatımüzerindeki etkilerini mercek altına alıyorum.
Özet (Çeviri)
Kamalolmolk, the First Iranian contemporary painter revealed his different stylebased on western painting in 1906. This is considered as the starting point to study theIranian contemporary painting wich is divided into four distinct periods. The first periodbegan with kamalolmolk establish in the Sanaye Mostazrafe School. Visual arts beganto flourish in this period. The second period began after the Word War I under theinfluence of western painters. The third period began in 1958 with the establishment ofthe biennial in Tahran, in this period, painting improved considerably and theUniversity of fine arts was established in 1961. The Forth period began after the 1979revolution during which many painters immigrated to other countries leaving theirplaces to amateur young painters. With the beginning of Iran-Iraq war in 1981, theposter and Fresco arts improved under the influence of politics and religion. The Focusof the study is on the most influential artists of these four periods and their influence onmy own paintings.