2000' li yıllarda Türk sinemasında etnik kimlik söylemi: Kürt kimliğinin temsilleri
Discourse of ethnical identity in the 21th.century: Representations of Kurdish identity
  1. Tez No: 231445
  2. Yazar: DEVRAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada 1990'lardan sonra niteliksel bir değişim yaşayan Yeni Türk Sinemasının Politik Film örneklerinden üç tanesinin, Kürt meselesi ve problematiği ekseninde okunması amaçlandı. Çalışmanın birinci bölümünde; Etnik kimlik, Ulus kimliği ve Milliyetçilik kavramları kuramsal düzeyde ele alınıp tartışıldı. İkinci bölümde, bu kavramlar ekseninde Kürt Meselesinin tarihsel süreci aktarılarak, günümüze kadar olan yansımaları incelendi. Özellikle 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonraki çatışmalı süreç, zorunlu göç, travma ve siyasal kriz olguları etrafında tartışıldı.Kimlik, milliyetçilik kavramları ve bu eksende ortaya çıkan Kürt Meselesi kaynaklı çatışma ve krizlerin reel hayattaki yansımalarının açıklanmasının ardından, üçüncü bölümde tezimizin asıl konusunu oluşturan Türkiye'de Politik Sinema ve Kürt Meselesi kısmına geçildi. Politik Sinemanın öncülleri olan, İtalyan Yeni Gerçekçilik Akımı ve Türkiye'deki yansıması olan Toplumsal Gerçekçilik akımı incelenip, 1990'lar sonunda izlerini bulduğumuz Yeni Politik Sinemanın Kürt Meselesine bakışı ele alındı. Bu çerçevede Güneşe Yolculuk, Büyük Adam Küçük Aşk ve Yazı Tura filmleri içerik analizi yöntemi ile incelenip tez sonuçlandırıldı
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is read the three examples of politic films of new Turkish cinema makes a qualitical changement after 1990s? in the axis of kurdish problem and problematics. In the first section of this study, the concepts of Ethnic identity, National identity and Nationality were discussed by taking account of its theoretical level. In the second section, in the framework of these concepts, the echoing of Kurdish problem to present-day was investigated by explaining its historical process. In particular, the conflict period after coup in 12th of September 1980 was discussed around the facts of forced emigration, trauma, and political crisis.In the third section, after the explanations of the concept of identity, nationality and of the echoing of the conflict and crisis resulting from Kurdish problem which appears around these in real life, it was to get through the part developing the main subject of my thesis that is Political Cinema and Kurdish Problem in Turkey. By analyzing Italian New Realistic Movement which is premises of Political Cinema and Social Realistic movement which is its reflection in Turkey, the aspect of the New Political Cinema which we found its impress at the end of the 1990s over Kurdish Problem was discussed. In this framework, the thesis was concluded by researching the movies named Travel to Sun, Big Man Little Love, and Heads or Tails by method of content analysis.