Üç tema ve çeşitleme örneği W.A. Mozart çeşitlemeler K.300e l. Van Beethoven-Diabelli çeşitlemeleri Op. 120 j. Brahms-Haendel çeşitlemeleri Op.24
Three examples of theme and variations W.A. Mozart variations K.300e l. Van Beethoven-Diabelli variations Op. 120 J. Brahms-Haendel variations op.24
  1. Tez No: 231446
  2. Yazar: ŞİRİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA TARCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir temayı geliştirmek anlamına gelen çeşitleme 15.yüzyıldan çağımıza kadar bestecilerin yararlandığı bir form olmuştur. Çeşitlemeler, orkestra veya oda müziği için yazılan senfoni, sonat gibi büyük boyutlu yapıların içinde de yer alabilecekleri gibi, Tema ve Çeşitlemeler başlığı altında başlı başına bağımsız eserleri de oluşturabilirler. Besteciler bu formda çoğunlukla solo piyano için eserler vermişlerdir.Mozart, Beethoven ve Brahms da Piyano Edebiyatı'nda önemli yerleri olan ?Tema ve Çeşitlemeler? bestelemiştir. Mozart'ın bir Fransız şarkısı ?Ah, vous dirai-je maman? üzerine bestelenen Çeşitlemesi K 300e, Brahms'ın Heandel Çeşitlemeleri Op.24 ve Beethoven'ın Op.120 ?Diabelli teması üzerine 33 Çeşitleme? adlı eserlerini örnek olarak seçip analiz ettik. Çeşitleme Formu'nun Klasik Dönem'den Romantik Dönem'e gösterdiği paralellikler ve gelişmeler incelendiğinde şunlara tanık oluruz: Her üç besteci, incelediğimiz yönleriyle, kişisel özelliklerini koruyarak klasik kompozisyon kurallarıyla hareket etmektedir. Mozart çeşitlemelerindeki süslemeyle yetinen yalınlık, yerini Beethoven'da çeşitli formların (menüet, füg v.b.) sisteme entegre edilmesine bırakmış, Brahms bir adım daha ileri giderek her çeşitlemeyi bir karakter parçasına dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
Variation which means embellishment of a theme has been a form composers embraced from 15th Century to date. We can come across variations with such big-scaled structures like symphonies and sonatas composed for orchestra or chamber music and, besides, these can be self-standing musical pieces wearing title of ?Theme and Variations?. Composers have mostly opted for solo piano for this form.Mozart, Beethoven and Brahms composed ?Theme and Variations? which occupy significant places in Piano Literature. We have chosen as examples, Mozart?s Theme and Variations on a French song ?Ah, vous dirai-je maman?, K 300e, Brahms? Haendel Variations, Op. 24 and Beethoven?s Op.120 33 Variations on a Theme of Diabelli and analyzed them. What we witness on looking at similarities and historical progress of ?Variation Form? from classicism to romanticism is that: all of above mentioned composers seem to keep traditional composition techniques meanwhile imposing their personal characteristics on the score of their analyzed traits. Mozart?s variations are based on embellishment while Beethoven chose to integrate various forms of music such as Menuette, Fug, etc. in his variations and Brahms took a further step in developing almost every variation in a character-piece of music.