Antik ve modern düşüncede iyi yaşam ve demokrasi
Good life and democracy in antique and modern thought
  1. Tez No: 231447
  2. Yazar: NUSRET POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Çalışmamızın amacı, modern dünyanın bugün uzlaşımsal olarak en iyi yönetim biçimi olarak kabul ettiği demokrasiyi, felsefe içinde güçlü bir geleneğe sahip olan etik yaşamın peşinde bir kavramsallaştırma olan ?iyi yaşam? açısından ele almaktır. İyi yaşam bizim açımızdan tek bir kişinin veya tek bir zümrenin iyi yaşamı fikrinden çok herkesin iyi yaşamıdır. Aristoteles'den kaynaklanan kavram (iyi yaşam) belli sayıda iyi insanın yaşamını iyi yaşam olarak tanımlar, oysa ki biz modernler için iyi yaşam bütün etik konsepsiyonların yanına en temel katman olarak herkesin yaşamda kalmasını, normal şartlarda yaşamasını içeren bir boyutu göz ardı edemez. İyi yaşam eğer etik bir yaşamsa, ki öyledir filozoflar için, ötekinin şiddet ve baskıya maruz kaldığı bir dünyada kısıtlı sayıda insanın bu deneyimi yaşaması kabul edilemez. Dolayısıyla demokrasi kavramı merkezi önemdedir. Ancak sınırları yeryüzünün sınırları ile örtüşen, kimsenin dışarıda kalmadığı, herkesin evrensel misafirperverlik hakkından nasibini aldığı bir demokrasi içinde bir iyi yaşamdan bahsedilebilir.Öte yandan iyi yaşam etik olduğu kadar estetik bir boyutu da içerir. Buna göre, bir arzu varlığı olarak insanın arzuyu hazza dönüştürme deneyimi iyi yaşam açısından temel önemdedir. Çalışmanın birinci bölümü demokrasi, egemenlik ve hukuk yapılarına iyi yaşam açısından yaklaşırken, ikinci bölümde iyi yaşam kavramının Yunanlı kökleri ve etiko-estetik boyutu ele alınmaktadır.Çalışma büyük bir literatürün taranmasını gerektirmekle birlikte, amaca uygun sınırlandırılmış bir literatür taraması yapılarak çapraz okumalar ile her iki kavram tarihsellikleri ve güncellikleriyle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to think of democracy which is the best form of government of today, in terms of ?good life? coming from ancient Greek world as a strong tradition in the history of philosophy in the context of ethics. Good life is not a life of one person or one group for us but rather it is the life of everybody. The concept (good life) emerging from the thought of Aristotle describes only the life of a certain number of people, however for the modern people the concept should pay attention to a dimension in which, with the ethical conceptions, each person must live under normal conditions. If a ?good life? is an ethical life, that it is for the philosophers, in a world where the other is subjected to violence and oppression it is not acceptable that only a certain number of people experience such a good life. Thus, democracy has a central position for this study. We can only talk about ?good life? if there is a democracy in which nobody stays out, its frontiers covers the frontiers of the earth and everybody gets its universal right of hospitality.On the other hand, good life has also an aesthetical dimension as well as the ethical dimension. According to this, in the context of good life it is crucial to transform desire, that human is a being of desire, into pleasure. The first part of the study approaches to the structures of democracy, sovereignty and law in terms of good life, on the other hand, the second part of it handles its Greek origins and the ethico-aesthetic dimension.In this study, the method is to consider the corpus of the sources as much as possible with the comparative readings and to demonstrate the concepts (democracy and good life) within their historicity and actuality.