Bir petrokimya fabrikasının PLC sistemleri ile dizaynı ve kontrolu
- Tez No: 23145
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu tezde, otomasyonun en önemli parçalarından PLC ile PETK1M atık arıtma sisteminin yağlı atıklar bölümü kontrolü gerçekleştiri lmiştir. Tezin ilk bölümünde, SIEMENS < in geliştirdiği SIMATIC- S5 115 U PLC'nin (Programlanabilir lojik kontrolör) genel ya pisi, kul lanım alanları.programlama mantığı ve LADDER program dili anlatılmıştır.Burada ayrı ayrı program bloklar ı.mantık sal program örnekleri, bit test işlemleri, di j ital işlemler, a- nalog fonksiyonlar ile kullanılan transmitter ve kabloların içerikleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, programın algoritması sunulmuş ve buna bağlı olarak LADDER diagram şeklindeki kontrol SIEMENS LADDER 90 softwere'i ile hazırlanmıştır. Tez dizayn ve kontrol olarak geniş Çaplı inceleme sag lanmış ve iyi bir içerikle anlatı lmıştır. Şema ve tablolar da konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak şekilde hazır lanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the controlling of the oily waste wa ter purification system of PETKIM petrochemical complex is p repared by one of the most important pieces of the automa tion system PLC. In the first part, general structure of SIMATIC-S5 115 U PLC (Programmable logic controller) developed by SIEMENS AG, apl ication fields, programing logic and LADDER programing blocks, examples of logical programs, bit test operations,digi tal operations, analog functions and transmitter and cables that are used in this process is presented. In the second part, the flow diagram of program and controlling the process is examined using SIEMENS LADDER 90 sof twere. In the thesis, large studying about design and control and explaining with a good content are prepared. Diagrams and pictures are also helping to understand the subject easier.