Bir petro-kimya fabrikasının enerji verimliliği etüdü
Energy efficiency of a petroleum chemical industry
- Tez No: 650967
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Petro-kimya üretim sektörü dünya çapında büyük bir öneme sahiptir. Bu sektörün tükettiği enerji miktarını azaltmak ülkemiz kalkınması adına oldukça önemlidir. Gün geçtikçe artan enerji ihtiyacı kaynakların etkin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Mevcut ürünü üretmekte kullanılan enerjideki miktarındaki en küçük azalma dünya piyasasında rekabet gücünde büyük üstünlük sağlayacaktır. Endüstriyel işletmeler açısından bakıldığında uluslararası alanda birçok işletme ile rekabet etmek zorundadırlar. Küresel alanda rekabet etmeleri için insan gücü, sermaye, teknolojinin yanında en önemli kaynak olarak enerjide sayılmaktadır. Bu çalışmada bir Petro-Kimya fabrikasında enerji verimliliği etüdü yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen verilere dayanarak tüketim miktarlarını azaltmak için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Petroleum chemical industry is of great importance worldwide. Reducing the amount of energy consumed by this sector is very important for the development of our contry. Increasing energy demand necessitates efficient use of resources day by day. Any least decrase at production costs as a result of energy efficiency studies is going to provide important superiority for our country in World competition. In terms of industrial institutions, they have to compete with many companies in the global arena. Energy becomes the most needed resorce to be successful in international arena along with other crucial resources as money, human power and technology. In this study, energy auidt was done by energy management in petroleum chemical industry. As a result of evaluating the data gathered and analysis results, it is dwelled on that the efficient of applying energy management program for the factories in which the studies were made.