Tarihsel süreç içerisinde su ögesinin peyzaj planlamada kullanımı
  1. Tez No: 23146
  2. Yazar: DEMET ZORLU BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Hızlı kentleşme ve sanayileşme insan yaşamını büyük ölçüde etkilemektedir. Kent yaşamının monotonluğundan sıkılan bireyler doğaya yakınlaşma isteği duymuşlardır. Böylece yeşil alanların daha bilinç li düzenlenmesi ve kullanılması sağlanmıştır. Bu kadar önemli olan yeşil alanlar içerisinde suyun yeri küçümsenmeyecek düzeydedir. İnsanlar çoğunlukla bir su kıyısı veya yakın çevresi içerisinde yerleşmeye çalışmışlar, yaşantılarında her zaman suya gereksinim duymuşlardır. Bu yalnızca insanın suya olan gereksiniminden kay naklanmamıştır. İnsanın varoluşu ile başlayan bu gereksinim günümüzde park ve bahçelerde, meydanlarda hatta iç mekanlarda estetik ve işlevsel yönü ile değişik biçimlerde ve boyutlarda kullanılmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bö lümde; İlkçağ, Ortaçağ, Yakınçağ, Türk Bahçeleri ve çeşitli medeniyetlerde suyun kullanımı anlatıl mıştır. Bu medeniyetlerdeki su düzenlemelerine ve mimari biçimlenmelerine örneklerle yer verilmiştir.Ill Çalışmanın ikinci bölümünde; suyun rekreasyonel yönden önemi ve günümüzde su Öğesinin kullanım şekilleri örneklerle anlatılmıştır. Süs Havuzları- Çocuk oyun havuzları- Su bahçeleri- Göletler- Kaskad ve Çavlanlar- Fıskiyeler- Çeşmeler ). Genel bir değerlendirme ile sonuç bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization' and industrialization have effected human life in a great extend. People bored of the monotony of city life have begun to look farward to being eloser ta nature. As a result the design and use of green spaces have gained importance. This importance of the use of tuater within these green spaces cannot be overlooked. From the beginning men always tried to live along or in the vicinity of water as theywere always in need of it. But this faet was not only based in necessity. Since the parks, gardens, squares and in interior spaces in different forms and dimensions. This study consiste of two parts. In the first part the use of water in Ancient, Middle and New Ages, in Turkish Gardens and in the gardens of other cultures have been examined. In this section the design and forms of the use jf water have been given. In the second part the importance of water as a recreational element has been examined and examples of these have been included (Play pools for children, Water Gardens, Pools, Cascades, Idaterf aals. ) A general conclusion of the study have been included in the last section.