Nasrîler (Benî Ahmer) Devleti sonrasında Endülüs'teki Müslümanlar (Moriskolar)
Muslims (Moors) who live in al-Andalus after Nasr?d (Ban? Ahmer) State
- Tez No: 273567
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA YILMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Nasrîler (Benî Ahmer) Devleti Sonrasında Endülüs'teki Müslümanlar (Moriskolar)? isimli doktora çalışmamızda, Gırnata'nın işgal edilmesiyle nihâyete eren Nasrîler (Benî Ahmer) Devleti Sonrasında Endülüs'te kalan Müslümanlar'ın (Moriskolar) dinî, sosyo-kültürel ve siyâsî yaşamları ile Osmanlı Devleti'nin Gırnata savaşındaki etkisi incelenmiştir.Araştırmamız Giriş'le birlikte altı bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konumuzun ehemmiyeti ve sınırları belirtildikten sonra konuyla ilgili kaynak ve inceleme eserler tanıtılmış, çalışmamızın anlaşılmasında anahtar varzifesi gören, Endülüs, Müdeccen ve Morisco (s) isimleri ile Reconquista kavramının tarihsel süreç içerindeki anlamları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Reconquista hareketinin son on yılında (1482-1492) işgal edilen Endülüs şehirleri, bu süreçte Nasrîler hanedanındaki dahilî kavgalar ile Gırnata'nın işgali ve sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Hıristiyan yönetiminde kalan Endülüs Müslümanları'nın (Moriskolar) zorla din değiştirmeleri ile asimilasyon süreçleri ele alınmıştır. Bu bağlamda, Hıristiyanlaştırma için yayımlanan İspanyol kraliyet fermanları ve din değiştirme konusunda engizisyon mahkemelerinin rolü tetkik edilmiştir. Dördüncü bölümde Endülüs Müslümanları'nın (Moriskolar) kendilerine yapılan baskılara karşı ortaya koydukları isyanlar ile bu isyanların en büyüğü olan Gırnata isyanı ve isyan sonrasında İspanyol krallığının ortaya koyduğu sürgün politikası irdelenmiştir. Beşinci bölümde Moriskolar'ın dini, sosyal ve kültürel yaşamları ele alınarak içerisinde yaşadıkları Hıristiyan toplumda, maruz kaldıkları toplumsal baskılardan örnekler verilmiştir. Altıncı bölümde ise Osmanlı Endülüs ilişkileri Gırnata isyanı bağlamında ele ele alınmış, Osmanlı Devleti'nin Endülüs'e yardımı konusu tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
?Muslims (Moors) who live in al-Andalus after Nasr?d (Ban? Ahmer) State? is named Our dissertation examines the religious, socio-cultural and political life of Muslims Spain and the influence of Ottoman State in the war of Granada.The thesis consists of introduction and five chapters. The Introduction mentions about the scope and keywords of our dissertation. Especially name of Al-Andalus, Mudejares, Moors and Reconquista were mentioned. The second chapter is examined the occupied cities in al-Andalus in the last decade of Reconquista movement between 1482 and 1492, civil war in the Nasr?d Kingdom and the occupation of Granada city and it?s results. The third chapter it is deal with the conversion of muslims of al-Andalus (Moors) into christanity under the pressure of christians and their assimilation. In this sense, it is examined on the imperial edicts issued for christianizing and tha role of inquisition on the religion conversion. The fourth chapter it is studied on the riots of the muslims of al-Andalus (Moors) against the pressure of the existing Spanish kingdom, Granada riot which is the biggest one in those and the exile policy belonging to Spanish kingdom after the Granada war. The fifty chapter dealing with the religion, socio-cultural and political life of Mulims Spain (Moors), some examples from social pressures in the christian society which they live together are given. The Sixty chapter examines the relations between the muslims of al-Andalus and Ottoman state in the sense of Granada riot and the contribution of the Ottoman State to the al-Andalus.