Gırnata Benî Ahmer Devleti, I. Yusuf Dönemi; 1333-1354
Banu Ahmar State in Granada, reign of Yusuf Ist; 1333-1354
  1. Tez No: 383560
  2. Yazar: TEVABİL ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABRİ KÜÇÜKAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
711 senesinde öncü İslam birlikleri İber Yarımadası'na ayak bastıklarında burada yaklaşık sekiz asır sürecek bir İslam medeniyetinin ilk temellerini attılar. Muvahhidler yönetiminin XIII. asrın ortalarına doğru yıkılmasından sonra Gırnata Benî Ahmer Devleti İspanya'da ki İslam medeniyetinin taşıyıcısı oldu. Kuzeyindeki Hristiyan krallıklar tarafından sürekli tehdit edilen Gırnata Benî Ahmer Devleti yöneticileri, takip ettikleri ince siyasetle devleti yaklaşık iki buçuk asır ayakta tutmayı başardılar. Bu çalışmanın amacı Gırnata Benî Ahmer Devleti'nin yedinci emiri olan I. Yusuf'un dönemini ayrıntılı bir biçimde incelemektir. Onun hem iç ve hem dış politika hususunda nasıl bir yol takip ettiğini tespit etmektir. Dönemi, Gırnata Benî Ahmer Devleti'nin“altın çağı”olarak vasıflandırılmasına rağmen hakkında müstakil bir çalışma yapılmamış olan I. Yusuf'u ve onun dönemini bütün yönleriyle ortaya koymak amacımızdır.
Özet (Çeviri)
In the year 711 Islamic forces laid the foundation of the Islamic Civilization in the Iberian peninsula, which would last for 8 centuries. After the fall of the Muwahhidun dominance towards the middle of the 13th century, the Banu Ahmaris in Granada became the carriers of theIslamic Civilization in Spain. The rulers of the Banu Ahmari Dynasty, which was threatened by the Chirstian kingdoms to the North managed to ensure the survival of the state through sophisticated politics. The aim of this work is to analyze, in detail, the rule of Yusuf Ist, the 7th amir of the Banu Ahmar Dynasty, laying out what kind of a path he took in his interior and exterior politics. Although his rule is named“the golden age”of the Banu Ahmar State in Granada, there is no seperate work on him. Therefore we aim to display all aspects of Yusuf Istand his rule