Muzıka-yı Hümayun'un kurulmasından günümüze Türkiye'de çoksesli klasik batı müziğinin kurumlaşması
The institutionalization of western music in Turkey since the establishment of Muzika-yi Hümayun (palace conservatory) until today
- Tez No: 231458
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET NEMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu doktora tezinin amacı Muzıka-yı Hümayun'un kurulmasından günümüze kadar olan dönemde Türkiye'de çoksesli klasik batı müziğinin kurumlaşmasını devlete bağlı kurumlar üzerinden incelemektir.Bu tez, giriş ve sonuç bölümleri dahil olmak üzere dört ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünü izleyen ilk ana bölümde Muzıka-yı Hümayun'un kurulması ve gelişmesi irdelenmiştir. Muzıka-yı Hümayun'un durumu Padişahın istekleri ve Osmanlı İmparatorluğu'nun sosyal, politik ve ekonomik sorunları ile yakından ilişkili olduğu için, Muzıka-yı Hümayun'un gelişimi incelenirken o dönemin tarihi de ele alınmıştır. Bir sonraki ana bölümde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından günümüze kadar olan dönemde yer alan devlete bağlı müzik kurumları incelenmiştir. Bu kurumların kendi özerk yönetimleri olduğu için oluşum ve gelişim aşamaları tarihsel olaylardan bağımsız olarak ele alınmıştır. Atatürk tarafından başlatılan kültür devrimi çerçevesinde müzik okulları, icra grupları ve yayın organları gibi devlete bağlı yeni müzik kurumları oluşturulmuştur. Bu kurumların günümüzdeki sayıları ve genel durumları hakkında detaylı bilgi tezin bu bölümünde ve ilgili eklerde verilmiştir. Bu araştırma sonucunda günümüze kadar Türkiye'de çoksesli klasik batı müziğinin kurumlaşma evrelerinin üç aşamada gerçekleştiği gösterilmiştir. Ayrıca, ileride yapılacak kapsamlı çalışmalar için bir temel bilgi kaynağı ve veri tabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this doctoral thesis is to study the institutionalization of Western music in Turkey thorough the state related music institutions starting from the establishment of Muzıka-yı Hümayun (Palace Conservatory) until today. The thesis also aims to provide comprehensive information for further research.The thesis contains four main chapters including the introduction and the conclusion. Following the introduction, in the second chapter the establishment and the development of Muzıka-yı Hümayun are studied. Since the progress of Muzıka-yı Hümayun depends upon the wishes of the governing sultan and current state of the Ottoman Empire, the historical background is explored while assessing the evolution of Muzıka-yı Hümayun. The third chapter is dedicated to the study of music institutions of the state starting from the constituition of the Turkish Republic (1923) till today. The progress of these state institutions are studied independent of historical context since they are autonomous. After 1923, a cultural revolution was initiated by Atatürk. In the context of these reforms, new state related music institutions such as music schools, performing ensembles and broadcasting companies were established. The founding and development of these institutions is analyzed in terms of their current numbers and conditions. The current status of these institutions is given in detail in the third chapter and in the related attachments. In the conclusion, it is indicated that Western music in Turkey has been institutionalized in three phases. Analysis of the process in each phase provides a detailed data base for further study.