Günümüz geleneksel Türk sanat müziğinde etkileşimler
Today's traditional Turkish art music interactions
- Tez No: 89413
- Danışmanlar: PROF. TURGUT ALDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET 19.yy. ikinci yarı GTSM'de ilk Batılılaşma uygulamalarından günümüze uzanan süreçte meydana gelen etkiler ve değişim, günümüz GTSM'ne adeta yeni bir yapı kazandırmıştır. 1828'de Muzıkayı Humayun'un kurulmasından Kantoya, kantodan günümüze uzanan Mısır film müziği etkileri, iletişim araçlarının gelişimiyle kendini daha çok hissettirir olmuştur. 1930'Iarda görülen Fantezi türünün ardından 1960'lara gelindiğinde içinde her türlü çalgının kullanılabileceği serbestisiyle oluşturulan seslendirme kümeleri, GTSM'deki arayışların popüler bir uzantısıydı. Müziğin konumu hep dinleyici tarfindan belirlenmiş, bunu belirleyen de, dinleyicinin müzik beğeni düzeyiyle birlikte, o müziği satın alma gücü olmuştur. GTSM açısından 20.yy.'da görülen, bu müziğin doğal akışına bırakılmasından çok, kültürel değerlere sıkı sıkıya bağlılıkla oluşan anlayıştı. Bir anlamda dıştan gelen etkilere tepkiyi de yansıtmaktaydı. Bunda okulsuzluğun, eğitimsizliğin ve resmi müzik politikasının payı da önemli bir yer tutmaktadır. Cumhuriyetimizle başlayan toplumsal yapılanma, geçiş sürecini beraberinde getirdi. 1980 sonralarına değin TRT'nin seslendirmeleri ve yayınlarıyla her an dinlenebilen GTSM, özel TV ve radyoların serbestliğiyle birlikte, TRT'nin de popülist anlayışa bürünmesi sonucu son yayılma aracını da kaybetmiş oldu. Yıldırım Gürses 1965'lerde yaptığı yenilik girişimini 1983'de bir kez daha denedi.“Hoş Seda”adlı TRT TV programı ve albümü ile başhyan Türk Hafif Sanat Müziği bu kez teknolojinin de katkısıyla yeni bir yapıyı, tınıyı meydana getirdi. Bir müzik türü yeni eserler çıktığı oranda varlığını sürdürebilecektir. GTSM'de müzikal kimlik olarak gelinen son nokta, her zaman olduğu gibi bu müziğin popüler yönünün ağır basmasıdır. Burada sorun GTSM'nin popüler olması değil, bilinçli bir objektiflikle yaklaşılamamasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Affects and modifications on TTAM (Traditional Turkish Art Music) occuring through the period extending from the first westernization applications 19th century toward today, caused TTAM of today to acquire a kind of new structure. Affects of Egyptian music extendig from the establishment of the great brass band to canto, and from canto toward present has caused itself to become more and more perceivable by mean of the improvement of the communication instruments. After the fantasy sort that was seen in 1930s, when being reached at 1960s, the sound recording groups which were formed with the freedom of any kind of instrument can be used within, were popular extension of the sekings in TTAM. The position of music was all times specified by listener, and the specifier of it became the purchasing power as well as the level of liking of music. What it is seen in 20th century in regard to TTAM, was the comprehension that is tightly deyendent to the cultural merits rather than releasing the music toward its natural flow. This was also reflecting the reactions against the affects coming from abroad. In this circumstance, there is a great share of schoollessness, uneducatedness and official music policy. The social formation starting with the republic has also brought transition period together. TTAM that could be listened anytime by mean of the broadcasts and sound recordings of TRT until the late 1980s, has lost its last broadcast instrument after freedom of private radios and TVs in parallel to TRT to hava started to play a populist role. Yıldırım Gürses, has tried his innovation enterprise of 1965s, once again in 1983. Turkisch light art music that was started with the TV program and the album named“Hoş Seda”, this time has brought aa new structure and tone by also mean of technology. Any sort of music shall maintain its presence in proportion of the new nobles coming up. The final point of arrival with TTAM, is that the popular side of this music remains heavier as all times. The problem on this point is not that the music is popular but is that being not approached with a conscious objectiveness.