Başarı ve başarısızlığa yüklenen nedenlere ilişkin sınıf öğretmenliği anabilim dalı öğrenci görüşleri
Views of students of department of primary school education on reasons attributed to achievement and failure
- Tez No: 231464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin başarılarına ve başarısızlıklarına yükledikleri nedenleri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırma, 2007?2008 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 252 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 45 maddelik anket ve görüşme yoluyla elde edilmiştir. Veri toplama aracının geliştirilmesi için alan yazın taraması ve 12 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Anketin kapsam geçerliği için uzman kanıları alınmış, Cronbach alfa formülünden hesaplanan güvenirliği ise .94 olarak bulunmuştur. Yapılan faktör analizi sonucunda anket maddelerinin faktör yükleri .30'dan yüksek bulunmuştur. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzde, frekans kullanılmıştır.Veri toplamak amacı ile hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu 15 öğrenciye uygulanmış ve elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuştur.Elde edilen bulgulara göre, öğrenciler başarılarını, ders sorumlusunun derse ilgi çekebilmesine ve dersi sevdirmesine, ders kazanımlarının anlamlı olmasına, ders konularına ilgi duymalarına ve dersin içeriğinin anlamayı sağlayacak şekilde düzenlenmesine yüklemişlerdir. Öğrenciler başarısızlıklarını ise ders sorumlusunun ve ders konularının derse ilgilerini çekmemesine, ders konularını ve ders sorumlusunu sevmemelerine, ölçme araçlarının anlaşılamamasına yüklemişlerdir. Görüşmelerden elde edilen bulguların anket sonuçlarını desteklediği görülmüştür.Araştırma verileri cinsiyete ve öğrencilerin akademik başarılarına göre ayrı ayrı analiz edildiğinde kız öğrencilerin başarılarını daha çok dersin içeriğinin anlamayı sağlayacak şekilde düzenlenmesine; erkek öğrencilerin ise, ders konularına ilgi duymalarına yükledikleri belirlenmiştir.Akademik ortalaması düşük olan öğrenciler başarılarının nedenlerini daha çok dersin kazanımlarının anlamlı olmasına, ders konularına ilgi duymalarına ve ders konularını sevmelerine; orta öğrenciler ders sorumlusunun dersi sevdirmesine, derse ilgilerini çekebilmesine ve dersin içeriğinin anlamayı sağlayacak şekilde düzenlenmesine bağlamışlardır. Akademik ortalaması yüksek olanlar ise başarılarının nedenlerini daha çok ders sorumlusunun derse ilgilerini çekebilmesine ve dersi sevdirmesine, dersin kazanımlarının anlamlı olmasına yüklemişlerdir.Öğrencilerin başarı ve başarısızlık nedenleri olarak değerlendirdikleri faktörler başarılarına göre değerlendirildiğinde; akademik ortalaması düşük olan öğrencilerin başarısızlıklarını, ders konularının ilgilerini çekmemesine, ders konularını ve ders sorumlusunu sevmemelerine yükledikleri belirlenmiştir. Akademik ortalaması orta olan öğrenciler ders sorumlusunun ve ders konularının derse ilgilerini çekememesini ve ders konularını sevmemelerini; yüksek olan öğrenciler ise ders sorumlusunun derse ilgilerini çekememesine, ders sorumlusunu ve ders konularını sevmemelerini başarısızlıklarının nedenleri olarak değerlendirmişlerdir.Araştırma sonucunda başarı ve başarısızlığın nedenleri olarak dersi, öğretmeni sevme, konulara ilgi duyma gibi duyuşsal özelliklerin ön plana çıktığı söylenebilir. Araştırma sonuçları yükleme kuramı açısından irdelendiğinde; başarı ve başarısızlık nedenlerinin daha çok dışsal, değişken ve kontrol edilemeyen boyutlarda olduğu söylenebilir.Anahtar SözcüklerYükleme Kuramı, Güdülenme, Başarıya/Başarısızlığa Neden Bulma
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the underlying reasons that are attributed by university students to their achievements and failures. The study was conducted with 252 students attending Hacettepe University, Faculty of Education, Department of Primary School, Division of Classroom Teacher Education in the academic year of 2007-2008. The research data were collected by a 45-item-questionnaire and interviews. Literature review and interviews with 12 students were used to develop the questionnaire. Experts were consulted for content validity, while the reliability of the questionnaire, which was calculated through Cronbach's alpha formulation, was found to be .94. As a result of the factor analysis, factor loads of the questionnaire items were found to be higher than .30. Arithmetic mean, percentage and frequency were used to analyze the data. The semi-constructed interview form, which was prepared to collect the data, was applied to 15 students and the resulting data were undergone descriptive analysis.Results showed that students attribute their achievement to the instructor, who can make classes more attractive and delightful; to the meaningful outcome of courses; to their interest in the topic; and to the content of courses which are designed to facilitate learning explicitly. Students, on the other hand, attribute their failure to the instructor and the course topics that do not arouse their interest; to their dislike of their instructor and topics, and to insufficient understanding of the measurement tools. Results obtained from the interviews supported the questionnaire results.When research data were analyzed separately for sex and students' academic achievement, it was found that female students attribute their achievement to the explicit arrangement of course content to facilitate learning while male students attribute it to their interest in the topic.Students with low academic achievement attribute their achievement to the meaningful course outcomes, to their involvement and interest in the topic; students with average academic achievement attribute their achievement to the instructor who can make classes enjoyable and attractive and who arranges course content explicitly to facilitate learning. Students with high academic achievement, on a similar basis, attribute their achievement to the instructor who can make classes enjoyable and attractive and to the meaningful course outcomes.When factors, which were given by students as reasons for failure and achievement, were evaluated according to their failure, it was found that students with low academic achievement attribute their failure to unattractive course topics, to their dislike of the instructors, and to the course topics. Students with average academic achievement attribute their failure to the instructor who cannot arouse their interest and to unattractive course topics; and finally, students with high academic achievement attributed their failure to the instructor who cannot attract students' attention to the lessons and to their dislike of the instructors and course topics.As a result of the study, affective characteristics such as interest in the topic and affection towards the instructors and the courses seem to be the primary reasons for achievement and failure. When research results are examined according to the Attribution Theory; it could be asserted that the reasons of achievement and failure are principally external, changeable and uncontrollable.Key WordsAttribution Theory, Motivation, To Give Cause for Achievement/ Failure