1039-1040 (1629-1630) yıllarına ait 61 numaralı Manisa Şer'iyye sicilinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
- Tez No: 231485
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 603
Özet
Ser`iyye sicilleri , Osmanlı Devleti'nde baslıca ser`î ve örfî davaların görüldügü mahkemelerde ele alınan bütün hukukî olayları , kadıların verdikleri karar sûretlerini , merkezden gelen fermanları , beratları ve yargıyı ilgilendiren çesitli konuları ihtiva eden son derece önemli vesikalardır. Bu vesikalar ısıgında Türk iktisadî , içtimaî , idarî ve hukukî tarihini aydınlatmak mümkündür. Ser`iyye sicilleri yer adları , tarihî müesseseler , tarım ve sanayi ürünleri , meslek grupları , toplanan vergiler , aile hayatı , örf ve âdetler gibi bir mahalle ait çok önemli tarihî bilgi ve belgeleri bizlere sunmaktadır. Bu nedenle yerel tarihe dair yapılan ilmî arastırmalarda birinci derecede önemli kaynaklardır. Bu çalısmada da 61 Numaralı Manisa Ser`iyye Sicilinin transkripsiyon ve degerlendirmesi yapılarak , 1039-1040 (1629-1630) yıllarında Manisa'nın sosyal , kültürel , ekonomik , hukukî ve idarî hayatı hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıstır. Bu amaç dogrultusunda bir yıl içerisinde mahkemeye intikâl eden dava ve durusmalar Aile ve Miras Hukuku , Sahıs Hukuku , Ceza Hukuku , Alım-Satım ve Vergiler le lgili Kayıtlar , Belediyeye Ait Kontroller gibi baslıklar altında incelemeye tâbî tutulmustur. Böylece Manisa'nın sosyo-ekonomik tarihine katkı saglayabilecek verilerin ortaya çıkarılmasına çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Muslim judge?s registers , which contain all legal proceedings that are handled in the courts where primarily religious and customary cases are heard in the Ottomon State , verdict copies of kadıs , imperial edicts issued by the centre of empire , titles of privilege and miscellaneous subjects , are considerably important sources. It is possible to clarify the Turkish economic , social , administrative and legal history in the light of these documents. Muslim judge?s registers present very important historical knowledge and documents special to a certain region such as names of places , historical places , agricultural and industrial products , profession groups , collected taxes , family life , custom and traditions. Therefore , these are very important sources for scientific researches in relation to a certain local life. In this study , 61 Numbered Manisa Muslim Judge?s Register will be transcribed and assessed and it is intended to be informed about social , cultural , economic , legal and administrative life of Manisa. With regard to this intention , all legal proceedings and hearings in a lawsuit during one year have been studied and examined under the titles such as Family and Legacy Law , Personal Law , Penalty Law , Records Regarding Purchase-Selling and Taxes , Controls Belonging to Municipality. Thus , it has been helped data and knowledge , which may make contribution to socio-economic history of Manisa , to be cleared and introduced.