İktisadi ve mali etkileriyle Türkiye'de enflasyon muhasebesi
Economic and financial effects of inflation accounting in Turkey
- Tez No: 231486
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ BİROL MUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
En yakın tanımıyla enflasyon fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen artış olarak tanımlanmaktadır. Bu artış ekonomik birimler üzerinde pek çok etki yaratmaktadır. Ülkemizde 1970'li yıllardan beri süregelen yüksek enflasyon Türk Ekonomisinin en önemli sorunlarından biridir. Enflasyon birey, toplum veya kurumları farklı şekilde etkilemektedir. Enflasyon özellikle işletmelerin faaliyetlerinin sonucunu gösteren mali tabloların güvenilirliğini zedelemekte, fiktif karlar üzerinden vergilemeye neden olmakta mali tabloların homojenliğini bozmaktadır. Enflasyon nedeniyle mali tablolar düzenleme amaçları olan işletmelerin faaliyet sonuçları hakkında doğru ve güvenilir bilgi kaynağı olma özelliklerini kaybetmektedirler. Bu nedenle ülkemiz gibi yüksek enflasyona sahip ülkelerde ulusal para birimi bazından düzenlenen mali tabloların işlevlerini yerine getirebilmeleri için enflasyonun etkilerinden arındırılması gerekir. Bu amaçla 30.12.2003 tarihinde kabul edilen 5024 sayılı enflasyon düzeltmesi yasası 01.01.2004 tarihinden itibaren ülkemizde uygulamaya konmuştur. Geçtiğimiz yıl uygulamalarından yararlanılarak ortaya konulan sonuçlar göstermiştir ki; enflasyon özellikle stoklar, amortismana tabi varlıklar, sermaye ve kar/zarar kalemleri gibi parasal olmayan kalemleri önemli ölçüde tahribe uğratmaktadır. Enflasyon muhasebesinin amacı paranın satın alma gücünün değiştiği gerçeğinden hareketle homojenliğini ve anlamını yitiren mali tabloları cari para değerleriyle ifade ederek gerçek işletme sonuçlarını bulmak ve parasal değerleri elde bulundurmaktan dolayı işletmenin uğradığı kazanç ve kaybı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Closest definition for inflation can be the increase in the general price level. This increase has many effects on economical units. High inflation, Turkey used to have since the 1970s, is one of the major problems of the Turkish Economy. Inflation affects individuals, society and associations in different ways. Inflation especially is damaging the companies? financial statements which are showing the results of the companies? activities, causing taxation on fictitious profits spoiling the homogeneity of the financial statements. Because of inflation, financial statements lack the property of giving proper information on companies? activity results. For this reason, in countries like ours, the inflation effects on the financial statements must be removed in order to have proper statements. In order to serve this purpose, the inflation correction law which was accepted in 30.12.2003 was started to be used from 01.01.2004 in our country. Using the previous year?s results it can easily be seen that inflation has insidious effect on financial statements, especially on non-monetary items such as inventories, depreciable fixed assets, capital and profit/loss accounts. The purpose of the inflation accounting is to arrange financial statements which became non-homogeneous and meaningless because of the change in the purchasing power of the money; and find the company?s activity results and to reveal the loss or gain the company has because of having monetary terms in hand.