Türk vergi sisteminde enflasyonun olumsuz etkilerini önleyici düzenlemeler
Measures to counteract the effect of inflation in the Turkish tax system
- Tez No: 63545
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Günümüzün en önemli iktisadi olaylarından birini oluşturan enflasyon, fiyatlar genel düzeyindeki sürekli ve önemli artışlar nedeniyle paranın satın alma gücündeki azalışlar olarak ifade edilir. Enflasyon makro ekonomik açıdan genel fiyat mekanizmasının işleyişinde bozucu etkenler yapmakta ve dolayısıyla işletmelerde üretilen mamullerin satış fiyatlarına etkide bulunmak suretiyle optimum bir kaynak dağılımına gidilmesini önlemektedir. Özellikle enflasyondan kaynaklanan belirsizlik ve risk ortamında geleceğe yönelik hesap yapılamamakta, bu ise; gelişmek büyümek ve hatta ayakta kalabilmek için zorunlu bulunan yatırım yapmanın riskini artırarak işletmelerin uzum vadeli yatırımlara gitme düşüncesini ortadan kaldırmaktadır. Enflasyonun olumsuz etkilerine karşı önlemler alınmadığı hallerde, kaynak dağılımı, gelir bölüşümü ve istikrarı bozucu durumlar ortaya çıkmaktadır. İşletmelerin fiyat hareketlerinin fazla olduğu dönemlerdeki temel amacı, reel üretim güçlerini korumak ve büyütmektir. Bu amacın bir sonucu olarak, işletme yöneticisi enflasyon dönemlerinde reel kârını bilmek zorundadır. Para değerinde düşüşlerin olduğu dönemlerde işletmenin nominal kârı olduğundan fazla görünmektedir. İşletme yöneticisi veya kurulları dönem karı içindeki fiktif karın miktarını öğrendiğinde bu kân işletmede bırakarak sermayenin azalmasını önleyebilirler. Ancak vergileme ile ilgili tedbirler işletmelerin insiyatifinde değildir. İşletmeler vergisel açıdan ancak yasalar çerçevesinde kendilerini koruyabilirler. Enflasyon sebebiyle işletmelerin fiktif kârları üzerinden vergi ödemelerini önleyebilen bir takım tedbirler teoride ve uygulamada tartışılmakta ve çözüm yollan aranmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde enflasyon teorisinin derinine inmeden, tanımı, türleri, Türkiye'deki gelişimi ve olumsuz sonuçları hakkında bilgi verilmiştir. Konuya vergisel açıdan yaklaşıldığından ikinci bölümde enflasyonla mücadelede maliye politikası uygulamalarına yer verilmiştir. Fiyat hareketlerinin mali tablolar üzerinde oluşturduğu yıkıcı tesirlerin bertaraf edilmesi işletmelerin nominal karlan üzerinden değil de reel karları üzerinden vergilendirilebilmesi için vergi sistemimizde bazı düzenlemelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde vergi sistemimizde yer alan ve enflasyonun işletmeler üzerindeki olumsuz etkileri giderici düzenlemeler açıklanmaya çahşılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation, one of the most important economic issues, has been stated as the decrease in purchase power of money because of the continuous increase in price level. Inflation influences the price level in a negative way and handicaps the optimum distribution of resources by affecting the prices of the products. Especially in this environment of uncertainty and risk caused by inflation, future plans cannot be made and this destroys decisions about companies' long term investment, by increasing the risk of investments that need to be made ifa company is to develop, grow and be sustainable. Since precautions have not been taken to counteract the negative effects of inflation, the distribution of sources and income appears unbalanced. The basic aim of management in the process where there are very great price fluctuations is to protect and increase real production forces. As a result of this aim, the director of management has to know its real profits in inflation terms. The nominal profit to companies seems to be more than it usually is when the value of money is decreasing. When the manager or management committee learns the amount of nominal profit for a period of time, they can prevent the decrease of capital by keeping the profit in the company. But the tax precautions are not the managements' initiative, from the point of view of tax, they are only able to protect themselves according to the law. Because of inflation, a set of precautions that can protect tax payments on the nominal profits of companies have been discussed and some solutions looked for. In the first section of research, the definitions and kinds of inflation theory, negative effects and development in Turkey have been investigated in the process of the research. In the second section; how the prevention of the destructive effect of price movements on fiscal tables needs to be taken into account in tax system legislation, not in the form of nominal profits but in the form of real benefits. In the third section, there is an attempt to explain the measures that remove the negative effects of inflation on the companies and that are found in our tax system. vn