Başarı kimliği geliştirme programının etkililiği
The examination of the effectiveness of success identity development program
- Tez No: 231490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Glasser'in Seçim kuramı dikkate alınarak oluşturulan Başarı KimliğiGeliştirme Programı'nın VII. sınıf öğrencilerinin başarı kimliği geliştirmelerinde etkiliolup olmadığını test etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle ilköğretim II.kademe öğrencilerine yönelik Başarı Kimliği Ölçeği (BKÖ) geliştirilmiş, geçerlilik vegüvenilirlik çalışması yapılmıştır.Araştırma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Konya İli Merkez ilçede bulunanCumhuriyet İlköğretim Okuluna devam eden 48 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. 48öğrenci deney, kontrol ve plasebo gruplarına yerleştirilmiştir. Öğrencilerin gruplarayerleştirilmesi, Başarı Kimlği Ölçeği toplam puanlarına göre yapılmıştır.Araştırmada geliştirilen BKÖ'nün benzer ölçekler geçerliliğini incelemek amacıylaPiers Harris Çocuklar için Öz Kavramı Ölçeği (PHÇÖKÖ), Çocuklar İçin DenetimOdağı Ölçeği (ÇDOÖ) ve Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri (CBSE) kullanılmıştır.BKÖ'nün alfa katsayıları; toplam puan için .95, alt ölçekler için .90 ile .93 arasındabulunmuştur. Test-tekrar test güvenilirlik katsayısı toplam puan için .85, alt ölçekleriçin .78 ile .80 bulunmuştur. BKÖ'nün yapı geçerliliği için açımlayıcı faktör analizikullanılmıştır.Çalışmada deneklerini programa seçmek ve programın etkililiğini test edebilmek içinaraştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan BaşarıKimliği Ölçeği kullanılmıştır. Başarı Kimliği Ölçeği, deneklerin saptanması ve programöncesi ön test, 10 oturum süren program sonrası son test ve son testlerden üç ay sonraise izleme testi olarak tekrar uygulanmıştır.Bu araştırmada verilerin analizi, ?SPSS for MS WINDOWS 11.5? paket programıkullanılarak yapılmıştır. Araştırma 3X3 split plot deneysel modele uygun düştüğündenverilerin analizinde, tekrarlı ölçümler için ANOVA kullanılmıştır. Analiz sonrasındagruplar arası etkileşimin ve temel etkinin kaynağını bulmak için Bonferroni Testiyapılmıştır. Araştırmada hata payı ?=0.05 olarak alınmıştır.Araştırmanın sonucunda; VII. sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan BaşarıKimliği Geliştirme Programı'nın öğrencilerin başarı kimliği ve sorumluluk düzeyleriniarttırmada anlamlı düzeyde etkili olduğu ve bunun izleme testinde de korunduğubulunurken buna karşın ihtiyaçların algısı üzerinde anlamlı düzeyde etkili olmadığıgörülmüştür.Araştırmada elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır. Bu raporun sonbölümünde, çalışmadan elde edilen bulgular ışığında alandaki uygulayıcılara vearaştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.Anahtar SözcüklerBaşarı Kimliği, Seçim Kuramı, Gerçeklik Terapisi , İhtiyaçlar ve Sorumluluk.
Özet (Çeviri)
Current study was carried out in order to test the effectiveness of the Success IdentityDevelopment Program for 7th grade students which is formed with Glasser?s ChoiceTheory. For this purpose, at first Success Identity Scale was developed and validityreliabilitystudies were done for secondary degree of primary school students.The study was conducted on Fourtyeight subjects who are attending 7 th grade class atCumhuriyet Primary School in the city center of Konya in 2005-2006 educationalyears. This students were placed experiment, control and plasebo groups. Placingstudents into groups was made according to the total points of Success Identity Scale.Piers-Harris Children?s Self Concept Scale, Nowicki-Strickland Locus of Control Scalefor Children and Coopersmith Self Esteem Inventory were used to BKÖ?s homogenousscale validity. Alpha coefficent of Success Identity Scale was ranged between .90- .93for subscales and vas calculated as .95 for sum score. Test-retest reliability coefficentwas ranged between .78- .80 for subsscales and was calculated as .85 for sum score. Inorder to examine the construct validity, exploratory factor analysis was used.The scale was implemented both pretests during the selection period of the subjects whowere planned to include in the study, posttests for the evaluation of the effectiveness ofthe success identity development program session, and follow-up tests after theremonths period following posttest. Before the applications, the possibility of a significantdifference between three groups in terms of pre-test points are controlled with analysisof variance.The data analysis was done by ?SPSS for MS Windows 11.5? software. This resarch issuitable for 3X3 split plot experimental design so that for the analysis, ANOVA forrepeated measures was used. Bonferroni Test is utilized for reaching the source of basiceffects and interaction among groups. In this research significance level was ?=.05.Moreover, the measures of the pretests, posttests and follow-up tests of the each subjectwere presented by graphs and expected descriptive evaluations which were specific forthis study were done via these graphs.As a result of the study, it was found that Success Identity Development Program waseffective in enhancing level of success identity and level of responsibility of thestudents who are attending 7th grade at second degree of primary school and theeffectiveness of the program lasted during the follow-up tests. However SuccessIdentity Development Program is not effective in enhancing level of needs perception.The findings of this research were discussed in the light of the literature. The last part ofthe study, some recommendations and suggestions were presented for the counselingpracticers and researchers in the light of findings.KeywordsSuccess Identity, Choice Theory, Reality Therapy, Basic Needs, Responsibility