English student teachers' professional teacher identity development in the practicum
İngilizce öğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulamasındaki profesyonel öğretmen kimliği gelişimi
- Tez No: 794435
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, staj deneyimlerinin İngilizce öğretmenliği öğretmen adaylarının profesyonel öğretmen kimliği geliştirme süreci üzerindeki etkilerini ve öğretmen adaylarının bu sürece bilişsel, duygusal ve sosyal katılımlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bir yıl süren çoklu vaka çalışması için yedi öğretmen adayı katılımcı olmuştur. Veri toplama için iki set yarı yapılandırılmış görüşme, yansıtıcı günlükler, sınıf gözlemleri, haftalık çevrimiçi tartışmalar ve haftalık ders anlatımı sonrası toplantılar kullanılmıştır. Veriler, tümevarımsal ve tümdengelimsel nitel veri analizi stratejileri harmanlanarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının öğretmen eğitimi programına öğretim hakkında önceden oluşturulmuş bazı kavramlar ve baskın bir devam zihniyetiyle girdiklerini ortaya koymuştur. Öğretmen adayları, öğretmen eğitimi programındaki öğrenme ve stajdaki uyumsuzluk, öğrenme ve öğretmenlik uygulaması deneyimlerinin bir sonucu olarak İngilizce öğretimi hakkındaki inançlarını ve mesleğe bağlılık türlerini değiştirmişlerdir. Ayrıca, öğretmen adayları öz-yeterlik inançları, algılanan başarı duygusu, iyimser zihniyet ve duygu düzenleme yoluyla öğretmen yılmazlığını ortaya koydular. Dil becerilerinde ve sınıf yönetiminde yüksek öz yeterlik düzeylerinin öğretmen adaylarının yılmazlığına yardımcı olduğu bulunmuştur. Son olarak, öğretmen adayları, okul üyeleriyle olumlu ilişkiler kurarak ve onlardan tanınırlık alarak mesleğe ve mevcut uygulama okullarına ait olma duygusunu sürdürmüştür. Bu çalışma, öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişim sürecinin bilişsel, duygusal ve sosyal yönlerin bir karışımı olduğunu ve öğretmen öğrenmesi, öğretmen dayanıklılığı, öğretmen bağlılığı ve aidiyet duygusunu kapsayan bir mesleki kimlik gelişimi yaklaşımı gerektirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore the influences of the practicum experiences on the English language teaching student teachers' professional teacher identity development process and the cognitive, emotional and social engagement of the student teachers with the process. Seven student teachers were recruited for the one-year long multiple case-study. Two sets of semi-structured interviews, reflective journals, classroom observations, weekly online discussions, and weekly post-teaching meetings were used for the data collection. The data were analyzed blending inductive and deductive qualitative data analysis strategies. The findings revealed that the student teachers entered the teacher education program with some previously formed conceptions about teaching and a dominant continuance mindset. The student teachers modified their beliefs about teaching English and their commitment types to the profession as a result of learning in the teacher education program and the dissonance, learning, and teaching practice experiences in the practicum. Moreover, the student teachers manifested teacher resilience through self-efficacy beliefs, perceived sense of achievement, optimistic mindset, and emotion regulation. High levels of self-efficacy in language skills and classroom management were found to be conducive to the student teachers' resilience. Lastly, the student teachers maintained a sense of belonging to the profession and the current practice schools through building positive relations with school members and getting recognition from them. This study implies that the student teachers' professional identity development process is an amalgam of cognitive, emotional, and social aspects and it necessitates an approach to professional identity development encompassing teacher learning, teacher resilience, teacher commitment, and sense of belonging.