Okul öncesi kurumlarına devam eden 6 yaş çocuklarının, sosyal becerilerini ve problem davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
A overview of the factors affecting social skills and behavioural problems of 6 year olds in preschool stage
- Tez No: 231494
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, okul öncesi kurumlarına devam eden 6 yaş çocuklarının sosyalbecerilerinin ve problem davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıylayapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Gaziantep ilinde bulunan, özel ve resmianaokulları ile ilköğretim okullarına bağlı anasınıflarında eğitim gören 6 yaş grubuçocukları oluşturmaktadır. Örneklem grubu basit rastgele yöntemi ile seçilen 200çocuktan oluşmaktadır. Örneklem grubunu oluşturan 200 çocuğun, 106' sı kız, 94' üerkektir. Araştırmada gerek duyulan verilerin toplanması amacıyla araştırmacıtarafından hazırlanan ?Bilgi formu?, çocukların sosyal becerilerini değerlendirmekamacıyla ?Sosyal Beceri Ölçeği? ve problem davranışlarını değerlendirmek üzere de?Problem Davranış Ölçeği? uygulanmıştır. Araştırmada iki grup ortalamasıkarşılaştırmalarında t test kullanılmıştır, üç ya da daha fazla olan gruplarınkarşılaştırmalarında ise varyans analizi kullanılmıştır. Önemlilik durumundavaryanslar heterojen ise Tamhane, homojen ise Duncan test uygulanmıştır.Araştırmanın sonuçları söyle özetlenebilir: Kız çocuklarının, erkek çocuklarına göresosyal beceri bölümünden daha yüksek puan aldıkları, erkek çocuklarının iseproblem davranışlarından aldıkları puanların kızlara oranla daha yüksek olduğusonucuna ulaşılmıştır. Ailelerde bulunan çocuk sayısı artıkça, çocukların sosyalbecerilerinin daha düşük olduğu problem davranışlarının ise daha çok görüldüğübelirlenmiştir. Daha önce okul öncesi eğitim almayan çocukların, daha önce okulöncesi eğitim alan çocuklara oranla sosyal becerilerinin daha düşük olduğugörülmüştür. Özel eğitim kurumlarında eğitim gören çocukların sosyal becerilerinin,devlet okullarında eğitim gören çocuklara oranla daha yüksek olduğu görülmektedir.Devlet okullarına devam eden çocuklarda problem davranışlarının özel okullardaeğitim görenlere oranla daha çok görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Bireysel odayasahip olan çocukların bireysel odası olmayanlara göre; sosyal becerilerinin dahayüksek olduğu problem davranışlarının daha az olduğu görülmüştür. Gelir seviyesiyükseldikçe sosyal becerilerinin yüksek olduğu problem davranışlarının daha düşükolduğu, gelir seviyesi düştükçe sosyal becerinin daha düşük olduğu problemdavranışlarının daha çok görüldüğü bulunmuştur. Annelerinin eğitim seviyesi yüksekolan çocukların, annelerinin eğitim seviyesi düşük olan çocuklara oranla sosyalbecerilerin daha çok yükseldiği görülmektedir. Babalarının eğitim seviyesi yüksekolan çocukların, babalarının eğitim seviyesi düşük olan çocuklara oranla sosyalbecerilerin daha çok yükseldiği görülmektedir. Babaların eğitim seviyesi düştükçeproblem davranışlarının daha çok görüldüğü görülmektedir. Çocukların annebabalarının yaşları büyüdükçe sosyal becerinin arttığı, problem davranışlarınınazaldığı görülmektedir. Anne ? babanın yaşları küçüldükçe problem davranışlarınınarttığı sosyal becerilerinin azaldığı görülmektedir.Anahtar Kelimeler : Sosyal beceri, problem davranışları, Okul öncesi eğitim.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the factors which affect social skills and behaviorproblems of 6 year olds who study in preschools. The sampling group for thisresearch has been children who are 6 year old and who study in private and statekindergarten schools in Gaziantep. The group is comprised of randomly picked 200children; 106 of whom are girls and 94 are boys. The forms administered were;?Information Form? prepared by the researcher in collection of data to inform theresearch, ?Scale for Social Skills? to evaluate social skills, and ?Scale for IdentifyingProblems? to evaluate behavioural problems. t test was used in comparing averagesreceived from two groups, and in the comparison of three or more groups, varianceanalysis was used. Regarding significance, Tamhane test was used for heterogenousvariances while Duncan test was used in homogenous variances, The results of theresearch can be summarized as follows: Girls were observed to score higher pointsin ?social skills? section than boys, whereas boys scored higher in ?behaviourproblems? section than girls. It was observed that, as the number of children perfamily increases, there is a decline in social skills of each children and more behaviorproblems are observed. Children who have not received preschool education wereobserved to have less social skills compared to those who have studied at preschool.Children who study at private educational institutions were observed to have higherlevel of social skills than those who study at state schools. Similarly, the behaviorproblems observed in students from state schools are more prevalent than in thosewho study at private institutions. Children who have a private room at home areobserved to have a higher level of social skills than chidlren who do not. As the levelof income rises, it is found that social skills are higher and behaviour problems areless prevalent, while with a decline in the income level, social skills are poorer andbehaviour problems are more frequent. Children whose mothers have highereducation are seen to demonstrate increased levels of social skills compared tothose whose mothers have a more limited education. Children whose fathers havehigher education are observed to have higher levels of social skills than childrenwhose fathers have less education. The lower the level of their father?s education, themore prevalent behaviour problems become. As the age of the parents increase,social skills increase and behavior problems decrease. As the parents are younger,children tend to have more behavior problems and social skills are on the decline.Keywords : Social skill, Behavior problems, Preschool education