Bilgisayarlı ortamlarda kullanılan yükseltilmiş döşeme malzemelerinin fiziksel ? mekaniksel özelliklerinin araştırılması ve mekan tasarımına etkilerinin belirlenmesi
Investigation of physical ? mechanical properties of raised flooring materials used in computerized spaces, and determination of their effects on space design
- Tez No: 231500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın I. Bölümünde, ahşap esaslı döşeme kaplamalarının bilgisayarlı ortamlarda kullanım özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Yeni malzeme ve teknolojilerin gelişmesine paralel olarak ahşabın kompozit halde döşeme malzemesi olarak kullanıldığına yer verilmiş, bu kullanımın şekillerinden biri olan yükseltilmiş döşemelerin ofis ortamlarında esnek ve değiştirilebilir kullanım özelliği sağladığı belirtilmiştir. Bu itibarla yükseltilmiş döşeme sistemlerinin uygulanma tipleri ve tasarımlarını belirleyen etkenler ortaya konmuştur. Yerli ve yabancı malzeme seçimi ile kalite değerlendirme kriterleri açısından, gerçekleştirilen bu çalışmanın sonunda çeşitli parametreler sunulacağı açıklanmıştır. Bu çerçevede problemin tanımı yapılmış ve hipotezler oluşturulmuştur.II. Bölümünde bu çalışmanın deneysel bir araştırma olduğu belirtilerek deneylerde kullanılan gereçler tanıtılmıştır. Deneylerin 10 Ekim 2006 ile 1 Nisan 2007 tarihleri arasında üniversite, kamu ve özel sektöre ait çeşitli laboratuarlarda gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Araştırma evreninin, ülkemizde ve yurt dışında üretilen yükseltilmiş döşeme panellerinin olduğu, örneklemin ise yerli paneller için üretici firmaların, ithal paneller için ithalatçı firmaların depolarından seçildiği belirtilmiştir. Fiziksel, mekaniksel, kimyasal ve güvenlik özellikleriyle ilgili deneylere ilişkin standartlara uygun metotlar açıklanmıştır.III. Bölümde araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Fiziksel, mekaniksel, kimyasal ve güvenlik özelliklerine ilişkin alt başlıklarla detaylı bir şekilde incelenen panellerin yerli ve yabancı üretim tipine göre karşılaştırmalı analizleri yapılmış ve bu değerler çizelgelerle gösterilmiştir.IV. Bölümde literatürde yer alan önceki çalışmalarla bu çalışmaya ait bulgular karşılaştırılarak yorumlar yapılmış, malzeme özelliklerinin daha iyi hale getirilebilmesi için yapılabilecekler ortaya konmuştur.V. bölümde araştırmanın sonuçlarına yer verilerek öneriler sunulmuştur. Yükseltilmiş döşeme panellerinde, yerli ve yabancı üretimli olanları arasında; özgül kütle, rutubet oranı, su alma oranı, kalınlık artışı oranı, statik yük taşıma özellikleri ve yüzey sağlamlığı özellikleri açısından farklılık bulunurken, dinamik yük taşıma özellikleri, sigara ateşine ve lekelenmeye dayanıklılık özellikleri açısından ise farklılık bulunmamıştır. Bu sebeple, yerli ve yabancı üretimli yükseltilmiş döşeme panellerinin halihazırdaki standartları beraber karşıladığı durumlarda, yerli panellerin tercihen kullanılması yönünde bir öngörü yapılabilir. Elde edilen deneysel veriler neticesinde, yerli üretimli yükseltilmiş döşeme panellerinin kullanılması suretiyle, yükseltilmiş döşeme panelleri hususunda yerli üretimin teşvik edilerek istihdam oluşturulacağı (ve işsizlik oranının azalmasına katkı sağlanacağı) yadsınmamalıdır. Yerli üretimin artması ile ihracat yapılması durumunda, ülkemize döviz girişinin olacağı ve ülkemiz ekonomisine cari açığın azalması yönünde bir katkı sağlanacağı göz ardı edilmemelidir.Anahtar SözcüklerYükseltilmiş döşeme sistemleri, yükseltilmiş döşeme paneli, fiziksel ve mekaniksel özellikler, kimyasal ve güvenlik özellikleri, kompozit ahşap.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, the usage properties of wood based floor coverings used in computerized spaces were discovered. It was said that wood has been used as a composite material in floorings parallel to the development of new materials and technological advance. It was specified that, raised floorings, which are examples for such use, supply a large and convertible usage in office spaces. For this reason, the factors that determine the designs and application types of raised flooring systems were brought up. It was noted that, various parameters about the selection of local and foreign materials, and their quality evaluation criteria would be submitted at the end of the study. Within this framework, the problem was defined and hypotheses were made.In chapter 2, this study was defined as an empirical study, and the equipment which was used in this study were introduced. It was denoted that the experiments were carried out between 10 October 2006 and 1 April 2007 in several laboratories of universities, and public or private sectors. It was stated that the total field of the survey was consisting of local and foreign raised flooring panel manufacturers; the local panels were supplied from the producers, and imported panel samples were selected from the deport of importer firms. Appropriate methods for the standards related to the physical, mechanical, chemical and safety experiments were explained.In chapter 3, the findings of the study were given. The comparative analysis related to the local and foreign production types of the panels, which were investigated particularly in subtitles about physical, mechanical, chemical and safety properties.In chapter 4, the findings of this study were interpreted and compared with those of former studies. The possible solutions for the optimization of the material properties were brought up.In chapter 5, the results of the study were given, and suggestions were made. According to this, a difference was found between the specific gravity, humidity rate, water penetration rate, increment rate of thickness, static load capacity, conductivity resistance and covering adhesion strength properties of local and foreign raised flooring panels; and no significant difference were found between the dynamic load capacities, and strength to cigarette fire and staining properties. When either the local and foreign panels correspond the standards, it is suggested to use the local ones. Forasmuch as the local production increases the employment rate and decreases unemployment. Besides, it shouldn't be forgotten that, by using the foreign panels, there shall be a foreign exchange outflow and an increment in current account deficit shall occur. However, by increasing the local production and export, this sector shall bring in the inflow of foreign currency, and shall contribute our country's economy by decreasing the current account deficit.Key WordsRaised flooring systems, flooring panels, physical and mechanical properties, chemical and safety properties, composite wood.