Tematik ilişkiler bağlamında Köroğlu Destanı ve Köroğlu oyunu
The relationships between Köroğlu Saga and The Köroğlu folk dances
- Tez No: 231507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. GÜNAY MİRZAOĞLU SIVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Köroğlu Destanı ile bu destana bağlı Köroğlu Oyunu arasındaki ilişkileriortaya koyabilmek amacıyla yapılmıştır.Çalışma başlıca üç bölümden oluşmaktadır.Girişte, araştırmanın konusu ve amacı; araştırmanın kapsamı ve alanı; yaklaşım veyöntemler başlıkları altında çerçeve belirlenmiş ve konuyla ilgili yapılmış başlıcaçalışmalar tanıtılmıştır.Birinci bölümde, tarihi kayıtlar ve sözlü kültür ışığında Köroğlu kimliği ile ilgili bilgiverilmiş; ?destan? kavramı ve ?Köroğlu Destanı?, destanın yayıldığı coğrafya, destanınOrta Asya ve Anadolu rivayetleri, sözlü kültür geleneğinde Köroğlu anlatmalarıhususları çerçevesinde Köroğlu Destanı açıklanmaya çalışılmış ve halk şiirinde,fıkralarda, memoratlarda, yer adlarında, sinema ve televizyonda Köroğlu ele alınmıştır.İkinci bölümde, Oyun ve dans kavramları, Köroğlu Oyunu, Köroğlu Oyunununişlevleri, Anadolu'da Köroğlu Oyununun İcra edildiği Yerler, Köroğlu Oyununa EşlikEden Ezgi ve Sözler, Köy Seyirlik Oyunları Arasında Köroğlu başlıkları altındaKöroğlu Oyunu incelenmiştir.Üçüncü bölümde Köroğlu destanı ve Köroğlu oyunu arasındaki tematik ilişkiler,metinlerarası ilişkiler, müzikal ilişkiler, performans ilişkileri ve maddi kültürel ilişkilerele alınmıştır.Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yer almaktadır.Çalışmanın sonunda Kaynakça bölümü ve ardından belli başlı Köroğlu ezgilerinin yeraldığı Ekler bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to signpost the relationships between Köroğlu Saga and thefolk-dances called Köroğlu.The study is mainly composed of three sections.In the introductory chapter, the subject of the study and its aims, its comprehension andits extent; several approaches and the methodology is stated precisely and the mainstudies related to the subject matter are briefly introduced.In the first section, fundamental information on Köroğlu identity is given by means ofhistorical documents and verbal culture products; by the help of the titles on ?theconcept of ?saga? and Köroğlu saga?, ?Central Asian and Anatolian version of thesaga?, ?Köroğlu stories in the verbal culture? the Köroğlu Saga is basically explainedand the word ?Köroğlu? is discussed in Turkish Folk Poetry, jokes, memorates,eponyms, cinema and television.Then in the second section, the folk dances named Köroğlu are analyzed under thesetitles: folk dance, Köroğlu dances, functions of Köroğlu dances, the places whereKöroğlu dances exerted, the melodies and the lyrics used for Köroğlu dances, Köroğluin dramatic dances.And the third section mostly focused on subjects are the theme relations, intertextuality,musical relations, performance relations, and material-cultural relations between theKöroğlu saga and Köroğlu dances,The final section includes the general discussions focused on the materials presented onthis study.There is a bibliography and also an appendix section contains main Köroğlu lyricsaiming to display the musical relations.