Türk edebiyatında inşâ: Tarihî gelişim-kuram-sözlük ve metin
The in?â/letter writing in the Turkish literature: The historical progress of the in?â literature- the theory of the in?â ?dictionary of the in?â -the transkribed text of the telhîsât
  1. Tez No: 231510
  2. Yazar: HASAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HORATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 505
Özet
Bu tez çalısması insânın tarihî gelisimini ortaya koymaktadır. Tarihî gelisim süreciinsânın ortaya çıkısından itibaren ele alınmıstır. Ayrıca yurtiçi ve yurtdısıkütüphanelerde bulunan insâ ile ilgili yazma eserlerin toplu olarak listesi olusturulmus,ulasılabilenlerinin içerigi hakkında bilgi verilmistir. Bunun yanında yazma eserlerdenve konuyla ilgili diger kaynaklardan yararlanılarak insâ kuramı tespit edilmis, mektuptürlerine ait bilgiler ve örnekler verilmistir. Çalısmamızda ayrıca farklı yazmalardanyararlanılarak olusturulmus bir insâ sözlügü ve Koca Râgıb Pasa'nın Telhîsât'ınınçevriyazılı metni de bulunmaktadır.Anahtar Sözcüklerinsâ, insâ kuramı, münseât, elyazma eser, telhîsât
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to put forward the historical progress of the in?â literature. Theprocess of the historical progress of the in?â literature was taken up from its appear. Inaddition, I have searched for in?â manuscripts in the national and international librariesand I have produced a list of collected in?â manuscripts. The contents of some in?âmanuscripts was analysed from the sources of concerning in?â literature. The theory ofin?â that is concerned to correspond with another one, was determined. The samples ofthe types of letters were analysed. The information about the type of letters wasexpressed. In addition, a dictionary on the in?â literature and the transcribed text ofTelhîsât that was written Koca Ragıb Pasha is just part and parcel of this dissertation.Key WordsIn?â/letter writing/, theory of in?â/letter writing, letters, manuscript, summarizing reportfor the Sultan.