Hüseyin Su'nun hikayeleri ve hikaye hakkındaki görüşleri
The thughts of Hüseyin Su on his own stories and story writting
  1. Tez No: 513473
  2. Yazar: SEZEN AMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ TÖKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Cumhuriyet dönemi öykücülerinden olan Hüseyin Su, edebiyat faaliyetlerine 1980 yılında başlamıştır. Hüseyin Su'nun öyküleri ve öykücülüğü üzerine daha önce pek çok çalışma yapılmıştır. Hüseyin Su'nun öyküleri ve Türk öykücülüğü hakkındaki düşüncelerini inceleyen, müstakil bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, Hüseyin Su'nun öykü anlayışını, yazarın Türk öyküsüne ve öykücülüğüne dair düşüncelerinden hareketle incelemeyi amaçlamaktadır. Öyküler incelenirken temalarına göre sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada, Hüseyin Su'nun öykülerinden yararlanılmakla birlikte, deneme, inceleme ve söyleşilerinden de faydalanılmıştır. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde“Yeni Türk Edebiyatında Hikaye ve Hüseyin Su”başlığı ile Türk öyküsünün tarihi gelişimi ve Hüseyin Su'nun edebi şahsiyeti, ikinci bölümünde“Hüseyin Su'nun Türk Hikayesi ve Hikayeciliğine Dair Görüşleri”başlığı altında Hüseyin Su'nun Yeni Türk Edebiyatında hikaye türüne bakışı ve Yeni Türk edebiyatında hikaye türüne dair görüşleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise“Hüseyin Su'nun Kendi Hikayelerine ve Hikayeciliğine Dair Görüşleri”yazarın kaleme almış olduğu hikayeler üzerinden verilmiştir. Sonuç olarak Hüseyin Su, öykülerini Türk kültürü ve geleneksel değerleri üzerine inşa ederek kendine has bir öykü anlayışı oluşturmuştur. Bu çalışmada, öykü, deneme ve inceleme yazılarıyla günümüz Türk öykücülüğünde belirleyici bir isim olan Hüseyin Su'nun düşüncelerinin sistematize edilerek ele alınması, yazar üzerinden günümüz hikaye ve hikayeciliğinin aydınlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are number of studies on the stories and writing style of Hüseyin Su. However, there is no study that aims to detail his thoughts on his stories and Turkish short story writing. This study aims to investigate the style of Hüseyin Su and his thoughts on Turkish story writing. Stories were categorized according to the theme. This study is based on essays, reviews and interviews of Hüseyin Su, as well as his stories. This study consists of three parts. İn the first part, titled“Story Writing in Modern Turkish Literature and Hüseyin Su”, the history Turkish story writing and Hüseyin Su,as a literary figure were investigated. The second part, named“The Thoughts of Hüseyin Su on Turkish Story Writing”, details the views of Hüseyin Su on short stories in modern Turkish literature. The third part, named“The Thoughts of Hüseyin Su on his own Stories and Story Writing”, his thoughts have been explained based on his own writings and stories. İn conclusion, Hüseyin Su has developed a unique method of composing short stories that are based on Turkish cultures and traditions. He draws inspiration from the factors that make up the Turkish civilization and traditions.