İç mekan tasarımı kuram ve yöntemleri ışığında günümüz Türk iç mekan tasarımcıları ve tasarım anlayışlarına bir yaklaşım
Under the aspect of contemporary Turkish interior space designers and their design principles in the light of interior space design theory and methods
  1. Tez No: 231515
  2. Yazar: AYŞEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalısma dört bölümden olusmustur.Birinci bölümde, iç mekân tasarımı verilerinin belirlenmesine yönelik mekân, iç mekânve mekânsal algı kavramları tanımlanmıstır. iç mekân tasarım kuram ve yöntemleriısıgı altında; iç mekân tasarımı olusumunda belirleyici faktörler olan kullanıcı vetasarımcı gereksinim ve kaynakları irdelenip; tasarımcının tasarımında takip ettigiprogramlama yöntemleri incelenmistir.ikinci bölümde, mekânı tanımlayan elemanlar ve iç mekân tasarımına etkilerinitanımlamak üzere yatay ve düsey sınırlar, açıklık ve geçisler, renk, aydınlatma, akustik,mobilya ve donatı elemanları, malzeme ve doku ile birlikte çevresel sistemlerincelenmistir.Üçüncü bölümde; son bölümde analizi yapılan iki mekânın günümüz tasarımyaklasımlarının ne yönde oldugunu belirleyebilmek üzere geçmisten günümüzedünyada ve Türkiye'de iç mekân tasarım yaklasımları ve gelismeleri incelenmistir.Dördüncü ve son bölüm, tezin önemli bölümünü olusturmaktadır. 21.yy Türkiye'si içmekân tasarım yaklasımlarının nasıl ve ne yönde olduguna yönelik analiz çalısmasınınyapılabilmesi için 2005 yılında ?AD art+decor? dergisinin öncülügünde düzenlenen veTürkiye'de ilk defa gerçeklestirilen ?I. iç Mekan Tasarım Ödülleri? yarısması neticesindebirinci gelen iki mekân seçilmistir. Seçilen mekanların tasarımcıları ile birebir sözlügörüsme yapılmıs, bu dogrultuda analizi yapılan günümüz Türk iç mekântasarımcılarının mekânları ve tasarımcıların tasarım anlayısları ilk üç bölümde eldeedilen birikim dogrultusunda analiz edilmistir. Analiz çalısması sonucunda tezin geneldegerlendirmesi yapılmıstır.Anahtar Sözcükleriç mekan, iç mimarlık, Tasarım kuramları, Tasarım yöntemleri, iç mekan tasarımcısı,Türkiye, Atilla Kuzu, Levent Çırpıcı, Sabahattin Emir, Yasemin Arpaç.
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections.In the first section, notions of space, interior space and spatial perception are identifiedin order to set the data of interior space design. Under the aspect of the design theoryand methods of interior space, the requirements of space, sources and theprogramming methods of the designer, which are determining factors, as well asprogressing the design process are examined.In the second section, horizontal/vertical limits, openness/crossings, colour, lighting,acoustic, furniture/equipments, material/texture and environmental systems areanalyzed to define the effects of interior space design and illustrative space elements.In the third section, approaches to interior space design from the past to the presentregarding the developments in the world and in Turkey are analyzed to define thedirection of contemporary approaches of space design in relation to two spacesexamined in the last section.The fourth and the last section compose the most significant part of the thesis. In orderto do the research study of approaches to interior space design with the analysis of theposition of the 21th century Turkey, two spaces are chosen as samples that had takenthe first place in ?The 1st interior Design Awards? competition held in Turkey for the firsttime and organized by ?AD art+decor? magazine in 2005. Specific interior spacedesigners are interviewed face to face, and spaces of contemporary Turkish interiorspace designers and their design principles are analyzed under the influence of the firstthree sections. A general evaluation of thesis is achieved at the end of the case studyas an analysis.Key WordsInterior space, interior architecture, design theories, design methods, interior spacedesigner, Turkey, Atilla Kuzu, Levent Çırpıcı, Sabahattin Emir, Yasemin Arpaç.