Ankara 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyalarının incelenmesi ve çocuk suçluluğunun değerlendirilmesi
Investigation of the cases in the Ankara 1st Children's High Criminal Court and evaluation of juvenile delinquency
  1. Tez No: 308010
  2. Yazar: HASAN ATAKAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemizde 18 yaşını doldurmamış her birey çocuk sayılmaktadır. Çocuk suçluluğu, ülkemizde kanunlarla çocuk olarak tanımlanmış kişilerin işlediği suçlar için yapılan tanımdır.Çocuk Koruma Kanunu'na göre, Çocuk ağır ceza mahkemesi, çocuklar tarafından işlenen ve ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren, ağırlaştırılmış müebbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren suçlarla ilgili davalara bakar.Araştırmamızda Ankara 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2007- 2010 yılları arasında karara bağlanan 351 davaya ait 91 dava dosyası ve dava dosyalarına ulaşılamayan 260 karar kartonu incelenmiştir. Elde edilen bilgiler SPSS 16.0 programında değerlendirilmiştir.Araştırmamız sonucunda suça sürüklenen çocukların yaş ortalaması 16,10 (sd=1,41) olup, mağdurların yaş ortalaması 21, 69 (sd= 12,93)'tür. Mağdur yaş grupları ile suça sürüklenen çocukların yaş grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmaktadır (p< 0,001). Suça sürüklenen çocukların sosyo kültürel ve ekonomik durumları kötü bulunmuş olup, en çok işlenen suç türü mala karşı işlenen suçlar %51,3 ve cinsel suçlardan %22,8 oluşmaktadır.Çocuk suçluluğunda en önemli amaç çocuğun suç işlemesini engellemek ve çocuğun suçu işlemesinden sonraki süreçte topluma tekrar kazandırılıp hayatına normal bir birey olarak devam edebilmesi için gerekli sürecin sağlanmasıdır. Eğitim, anne-baba destek programları, toplumu çocuk suçluluğu konusunda bilinçlendirme ve önyargılardan kurtarma, çocuk ve gençler için oluşturulacak gençlik merkezleri, çocuk suçluluğunun önlenmesinde önemlidir. Riskli çocukların sosyal izlemleri sürekli devam etmeli ve bu sayede çocukların suça sürüklenmesi engellenmelidir.
Özet (Çeviri)
Every individual below the age of 18 is considered as child in our country. Juvenile delinquency is the definition of crimes committed by people defined as children by law.According to the Law on Child Protection, crimes committed by children and also in the jurisdiction of the high criminal court and crimes requiring aggravated life imprisonment or more then 10 years punishment are sentenced in Children?s High Criminal Court.In our study, 91 case files and 260 cartons of decisions (that can?t be reached the case files) of 351 cases sentenced in the Ankara 1st Children?s High Criminal Court between the years of 2007-2010, are examined. The information obtained from these cases are evaluated in SPSS 16.0.As a result of our research, the average age for children dargged into crime is 16,10 (sd=1,41) and for victims is 21,69 (sd=12,93). The age groups of victims and children dragged into crime has statistically significant meaning.