Âşık Veysel Şatıroğlu (hayatı, eserleri ve müzik kimliği)
Âşik Veysel Şatiroğlu (his life, works and musical creative identity)
  1. Tez No: 231550
  2. Yazar: SITKI BAHADIR TUTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 760
Özet
Şatıroğlu'nun hayatını, eserlerini ve müzik kimliğini konu alan çalışmamız, ?Giriş? kısmı, üç bölüm, ?Sonuç? ve ?Metinler? kısımlarından oluşmaktadır. ?Giriş? kısmında, öncelikle Şatıroğlu hakkında yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, ardından araştırmamızda sergilediğimiz yaklaşım hakkında bilgi verilmiştir.Birinci Bölümde, ?Âşık Veysel Şatıroğlu'nun Hayatı? anlatılmış ve Şatıroğlu'nun âşıklık geleneğindeki yerini değerlendireceğimiz bir çerçeve oluşturulmuştur. Çizilen bu çerçevede Şatıroğlu'nun âşıklık geleneğindeki yeri değerlendirilmiş, ardından sanatçının Türk kültür hayatına etkileri tartışılmıştır.Çalışmamızın İkinci Bölümünde Şatıroğlu'nun edebî yönü ele alınmıştır. Bu bölümde metin merkezli bir yaklaşım sergilenmiştir. Bu bölümde, Şatıroğlu'nun şiirlerinin şekil ve dil özellikleri değerlendirilmiş ve şiirlerinde işlediği konular üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın Üçüncü Bölümünde, öncelikle Türkiye sahası âşıklık geleneğinin müzik yönü hakkında yapılan çalışmalarda sergilenen başlıca yaklaşımlar hakkında bilgi verilmiş ve eser analizlerinde kullanılan yöntem anlatılmıştır. Sanatçının eserlerinin müziksel analizlerinin tek tek gerçekleştirildiği Üçüncü Bölümün sonunda ise, analizlerde elde edilen bilgiler ışığında Şatıroğlu'nun müziksel üslubu ortaya konmuştur.?Sonuç? kısmında, Şatıroğlu'nun âşıklık geleneğindeki yeri, Türk kültür hayatına etkileri, şiirlerinin şekil, dil ve içerik özellikleri ve de müziksel üslubu konularında, çalışmamızın diğer bölümlerinde yapılan değerlendirmeler bir araya getirilerek sunulmuştur.Çalışmamızın ?Metinler? kısmında ise, Şatıroğlu'nun edebî yönünü incelerken kullandığımız 177 şiirin metinleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, deals with the life, works and musical creative identity of Aşık Veysel Şatıroğlu, consists of ?Introduction?, three chapters, ?Conclusion? and ?Texts? parts. In the ?Introduction? part, first I have made a general evaluation on the works carried on Şatıroğlu, and then I have introduced the methods used through out this study.In the First Chapter; I have provided information on the life of Aşık Veysel Şatıroğlu and I have developed a special evaluation frame for the Şatıroğlu?s place in the ashik tradition. According to this frame Şatıoroğlu?s place in the ashik tradition is evaluated, and the artist?s influence on Turkish culture is discussed.In the Second Chapter; I have dealt with the literary creativity of Şatıroğlu. In this part, a text centered method is used, that his poems are evaluated in accordance with their forms, linguistic aspects and themes.In the Third Chapter; first of all, the information on the methods used to analyze musical aspects of Turkish ashik tradition in various works, and the analyzing method used in our work are introduced. In this chapter, from the musical points of view the minstrel-poet?s all the musical works are analyzed, and by dwelling upon those analyses Şatıroğlu?s musical manner and creativity are exposed.In the ?Conclusion? part of this study; I have made a final evaluation and provided information on Şatıroğlu?s place in ashik tradition; his influence on Turkish culture; his poems forms, linguistic aspects and themes, and also his musical manner and creativity that were also dealt with in the previous chapters.The last part of this study consists of the Şatıroğlu?s 177 poems used to evaluate his literary creativity.