Çağdaş batı eğitiminde nesir analizi yöntemleri
Methods of prose analysis in contemporary western education
  1. Tez No: 231553
  2. Yazar: BAHAR DERVİŞCEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA FİLİZOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
20. yy'da çağdaş dilbilim, yapısalcılık, göstergebilim, anlatıbilim, edimbilim gibi bilim dallarının gelişmesiyle birlikte sosyal bilimlerde büyük değişimler yaşanmıştır. Batı dünyası, bu bilim dallarının getirdiği yeni bilgi, yöntem ve bakış açılarını eğitim programlarına yansıtmıştır. Günümüz Batı eğitimi, bu çalışmanın konusunu oluşturan ?nesir analizi?ni çağdaş teoriler ışığında ele almaya başlamıştır. Ancak ne yazık ki Türkiye'de bu değişimler tam anlamıyla sezilememiştir. Bu çalışmanın amacı, çağımızda edebiyat araştırması ve öğretiminde bu bilim dalları ışığında ortaya çıkan değişimleri betimleyici bir biçimde sergilemek ve buradan hareketle bir nesir inceleme modeli sunmaktır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çağdaş Batı eğitiminde kullanılan başlıca nesir analizi yöntemleri üzerinde durulmuş, daha sonra da çağdaş dilbilim, yapısalcılık, anlatıbilim, edimbilim gibi bilim dallarının nesir analizine başlıca katkıları sıralanmıştır. İkinci bölümde, Türk edebiyat eğitimindeki nesir analizi uygulamalarıyla, Batı edebiyat eğitimindeki nesir analizi uygulamaları, model olarak seçilen ders kitaplarından hareketle, betimleyici bir yöntem kullanılarak sergilenmiştir. Aradaki farklar maddeler halinde sıralanmıştır. Üçüncü bölümde ise ülkemizdeki edebiyat eğitimiyle ilgili genel önerilere ve nesir analiziyle ilgili özel önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 20th century there has been a lot of changes along the development of contemporary linguistics, structuralism, semiotics, narratology, pragmatics etc. Western world has updated its education programs through the latest information, methods and approaches which has been introduced by this disciplines. Contemporary western education has begun to handle ?prose analysis? which builds the subject of this thesis in the light of modern theories. But unfortunately this changes are not completely noticed in Turkey. The aim of this study is to describe the changes in contemporary literature research and literature education in the light of this disciplines and to present a prose analysis model from this point of view.This study consists of three parts: In the first part, the basic methods of prose analysis which are used in western education is handled and then the main contributions of contemporary linguistics, structuralism, semiotics, narratology, pragmatics etc. to prose analysis is stated. In the second part, the applications of prose analysis in Turkish literature education and the applications of prose analysis in Western literature education are described with regard to the textbooks which are chosen as a model in this study. Besides the differences are specified. In the third part, general suggestions about literature education in Turkey and specific suggestions about prose analysis are expressed.