Belediyelerde stratejik planlama uygulaması
Municipality strategic planning of application
  1. Tez No: 231578
  2. Yazar: KAYHAN ÜMİT KUTLUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kamu yönetimi, kamu politikalarının uygulama sürecinde kamu örgütlerinin yönetilmesidir. Kamu örgütlerinin önemli isimlerinden biriside belediyelerdir. Belediyelerin Türk yönetim yapısı içerisinde yeri ve önemi büyüktür. Gün geçtikçe gerek teknoloji gerekse küreselleşme ile geleneksel yönetim anlayışından vazgeçilerek yeni yönetim tekniklerinin kullanımına geçilmiştir. Son zamanlarda yapılan yeni düzenlemeler ile yeni yönetim teknikleri kamu yönetiminde de kullanılmaya başlamıştır. Bu tekniklerden biriside stratejik planlama kavramıdır. Stratejik planlama özel sektörde ortaya çıkmasına rağmen zamanla kamu yönetiminde de kullanılmaktadır.Stratejik plan, geleceğe dönük hedef, amaç ve projelerin planlamasıdır. Belediyeler açısından 5018 sayılı yasa ile nüfusu 50.000 üzeri olan belediyelere stratejik plan hazırlama zorunluluğu getirilmiştir. Bu çerçevede stratejik plan hazırlamakla yükümlü olan belediyeler ilk planlarını hazırlamışlardır. Belediyeler günün tespitini yaparak ileriye dönük amaç ve hedeflerini ortaya koymuştur.Bu çalışmada özellikle kamu yönetimine uygulanabilirliği açısından stratejik planlama süreci üzerinde durulmuştur. Kamu yönetiminde uygulanan stratejik planlamanın artıları, eksileri ve önemine değinilmiştir. Stratejik planlama kavramının belediyelere nasıl bir kazanım sağladığı ve sağlayacağı belirtilmiştir. Belediyelerin yapısı, gelişimi ve değişiminden bahsedilmiştir.29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimi ile birlikte belediyeler yeni stratejik planlarını hazırlayacaklardır. Bu çalışmanın stratejik plan hazırlayacak olan belediyelere yardım sağlayacağı düşünülmüştür. Bu çerçevede Çanakkale Belediyesi'ni Stratejik Planı incelenmiş ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public administration is the administration of public organization in the application process of public policy. The most important name of the public organization is municipal borough. Municipal borough is an important role and important place in the Turkish public administration. By the day, traditional administration concepts are change because of the changing technology and globalization. After the making the new arrangement, the new administration techniques use in the public administration. The one of them is the strategic planning. Strategic planning is firstly seen in the private sector, but, in the length of time strategic planning is started to use in the public administration.Strategic planning is the planning of the future project, aim and target, according to 5018 code of law, population over the 50.000 city hall must make a strategic planning. In this context, the obligator of the preparing the strategic plan is preparing the first plan. Municipal brought is preparing the day needs and after that betray the future project.In this work, especially deal with the using of strategic plan in the municipal borough. Deal with the positive and negative side and importance of the strategic plan, which is used in the public administration. Also, I try to show the gaining and losing of city hall. Besides that, in that work deal with the organization of the city hall and developing and changing of the city hall.After the 29 March 2009 elections, city halls are preparing the strategic plans. We think that, this work is helping the city hall, which is preparing the strategic plan. In this context, Çanakkale Municipality is trying to examined and valued.