Türkiye'nin Ab'ye üyeliği sürecinde Türk ulusal ajansı
The Turkish National Agency in the process of Turkey's membership of EU
- Tez No: 214742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
AB egitim ve gençlik programlarıyla insanların refah ve mutlulugunun en üst düzeye çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu programlardan bugüne kadar en büyük payı ngiltere, Almanya, Fransa ve talya almıstır. AB aday ülkeleri de proje hazırlama kapasiteleri ve Ulusal Ajanslarını kurma kabiliyetleri ölçüsünde programlardan 1997 yılından beri yararlanmaktadırlar. Türkiye'nin Topluluk Programları'na katılımını öngören Çerçeve Anlasma, 21 Haziran 2002 tarihinde TBMM tarafından onaylanmıstır. Topluluk programlarından Socrates (Genel Egitim), Leonardo da Vinci (Mesleki Egitim) ve Youth (Gençlik) Programlarına katılma çalısmalarına, öncelikle Ocak 2002'de Devlet Planlama Teskilatı (DPT) bünyesinde kurulan, Agustos 2003'te yürürlüge giren bir Kanunla bagımsız bir Merkez haline gelen, Avrupa Birligi Egitim ve Gençlik Programları Merkezi Baskanlıgı (Ulusal Ajans) tarafından baslanmıstır. Ulusal Ajans, AB egitim ve gençlik programlarının ülke içinde tanıtılması, koordinasyonu ve yürütülmesi görevini yerine getiren bir kurulustur. Ulusal Ajans, aynı zamanda; bu programlardan faydalanacak projelerin yurtiçinde degerlendirilerek seçilmesi, AB Komisyonu tarafından yapılacak projelerin müracaatlarının derlenmesi ve ön degerlendirmelerinin yapılması görevini de yürütmektedir. Ulusal Ajans, gerek personeli, gerek çalısma sekli ve gerekse kurumsal yapısı bakımından Türk Kamu Yönetiminde yeni bir kurumsal anlayısı da berberinde getirmektedir. Kurumun, Türk bürokrasi yapısına göre en uygun organizasyon seklinin nasıl olması gerektiginin tartısılması, AB kaynaklı yeni kurumların Türk dare yapısı içerisinde nasıl örgütlenmesi gerektigi, hangi grup kamu kurumları arasında yer alacagı konusunda bir fikir vermektedir. Diger bazı AB üyesi ülkelerdeki benzer yapıların incelenmesi de kıyaslama yapılması açısından fayda saglamaktadır. Türkiye'nin, programların ikinci asaması olan 2000-2006 döneminden azami yararlanması için çalısmalarının etkinligini artırması gerekmektedir. Bu da Ulusal Ajans'ın idari ve personel yapısının gözden geçirilmesi ve Türk Kamu Yönetimine uyumunda karsılasılan problemlerin çözümlenmesine yönelik tedbirler alınmasıyla gerçeklestirilecektir. Böylece Türkiye, programlardan yararlanma nispetinde toplumunu kalkındıracak ve Avrupa ailesinin bir üyesi olabilecektir. Bu çalısmada, Ulusal Ajansların kurulusu, gelisimi ve görevleri incelendikten sonra, AB üyesi ülkelerden Macaristan, Portekiz ve ngiltere Ulusal Ajansları ile 2006 yılı itibarıyla aday ülke konumundaki Romanya Ulusal Ajansı hakkında bilgiler verilmistir. Ülkemizde 2002 yılında kurulan Türk Ulusal Ajansı çesitli yönlerden irdelendikten sonra, Türk Kamu Yönetimi içerisindeki yeri degerlendirilmis ve karsılastıgı sorunlar analiz edilmistir. Sonuç bölümünde de karsılasılan problemlere çözüm önerileri gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
EU with education and youth programmes aims to improve quality of life of people and enhance the peace and prosperity in public. So far Germany, England, France and Italy profited from this programmes most. Parallel to their project organising ability and the capability of establishing their National Agencies, EU countries have been benefiting from the programmes since 1997. The frames convention that suggest Turkey?s participation in the programmes of EU has been approved by TBMM in 21 June 2002. Pariticipation efforts to the programmes of union Socrates, Leonardo da Vinci and Youth was started by EU Education and Youth Programmes Center (National Agency) which was firstly establish in January 2002 in the constiution of State Planning Organisation (SPO) and than became an independent institution with a law came into force in August 2003. National Agency is an establishment that introducts, coordinate and carries out the education and youth programmes of EU. At the same time National Agency maintains selections of projects that will benefit from these programmes, evaluation and pre-evaluation of the application of projects that will be carried out by EU Comission. National Agency both with its staff, the way of work and institutional system suggests a new institutional understanding in the Turkish Public Administration. Establishment gives idea about discussion of the way of the organisation that suits the Turkish bureacracy most and how should new establishments that maintained by EU be organised in the Turkish bureacracy. The investigation of the similliar establishments in some other EU countries helps with comparison. Turkey should increase the effectiveness of its working for profiting the 2000-2006 period -second stage of programmes- most. And it will be realised by the revision of National Agencies administrative and staff construction and by taking precautions to solve the problems encountered in its accomodition with public administration. Thus, parallel to its making use of programmes, Turkey will improve the quality of life in public and became a member of EU family. In this study, after examining the foundation, development and duties of National Agency, information about the Hungary, Portugal, England?s National Agencies and National Agency of Romania - candidate for EU in 2006- has been given. After analysing the National Agency in Turkey built in 2002 from different aspects, its places in Turkish public administration has been evaluated and the problems National Agency encoutered has been analysed. In final part possible solutions to the problems of National Agency has been developed.