Endüstriyel tasarımda bilişim teknolojisi ve excel tabanlı bir uygulama
Information technology in industrial design and solving practice with excel programing
  1. Tez No: 231661
  2. Yazar: ARDA VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Endüstriyel tasarım; üretim yapan firmalar için gerek rekabet gerekse de, ürün çeşitliliği inovasyon, üretim maliyetleri açısından büyük önem arz eder. Ayrıca, üretim maliyetlerinin müşteri memnuniyetiyle çelişmemesi gerektiği de ayrı bir konudur. Kalite Evi, diğer ismiyle Kalite Fonksiyon Göçerimi birçok alanda kullanılan bir yöntemdir. Bu tez çalışması çerçevesinde, mevcut piyasa ve rekabet koşullarında, rezistans üretiminde müşteri isteklerini ve memnuniyetini; mühendislik çalışmaları ve uygulamaları ile çözümleyen bir sistem üzerinde çalışılmış ve bir uygulama yapılmıştır. Uygulamanın temelini Kalite Evi yöntemi oluştururken, bu uygulama klasik araçların dışında Excel tabanlı olarak gerçekleştirilmiş, bu anlamda bilişim teknolojisiyle desteklenmiş ve üretici ile müşteri arasındaki eş zamanlı mühendislik çalışmaları ile endüstriyel tasarım gerçekleştirilmiştir. Yapılan tez çalışması üretimde de kullanılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial design is very important for firms making production in terms of competition and product variety, innovation and production costs. Additionally, it is another issue that production costs should not conflict with customer satisfaction. House of Quality, in other words, Quality Function Deployment is a method used in many areas. Under the framework of such thesis, under present market and competition terms, study was made over a system which solves the customer demands and satisfaction in resistance production through engineering studies and applications and an application was made. While the foundation of application is formed by House of Quality method, such application was realized as Excel base unlike classical tools, in this sense, it was supported by informatics technology and industrial design was realized through simultaneous engineering studies between producer and customer. Conducted thesis study was concluded by being used in production.