Kamu maliyesi teorisinde küresel kamusal mallar
Global public goods at public finance theory
  1. Tez No: 231695
  2. Yazar: ABDULLAH BARIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bazı toplumsal ihtiyaçların karşılanması konusunda piyasa mekanizması başarısız olmaktadır. Kamusal mallar olarak adlandırılan bu ihtiyaçlar, devlet tarafından üretilmekte ve sunulmaktadır. Tüketimde dışlamanın ve rekabetin söz konusu olmadığı bu mallar toplum tarafından birlikte tüketilir. Son yıllarda küreselleşmenin etkisiyle her konuda yaşanan değişim, kamu maliyesi teorisinde de yeni kavramlar ve tartışmaların doğmasına neden olmuştur. Bu yeni tartışmalardan birisi, toplumun ve devletin varlığı için büyük öneme sahip kamusal mallar konusunda yaşanmaktadır. Kamusal mallar, küreselleşmenin de etkisiyle daha geniş bir perspektiften ele alınarak, küresel boyutları ve etkileri itibariyle değerlendirilmiştir. Bu dönemde yaşanan gelişmeler, bazı sorunların ülke ve bölge sınırlarını aşarak tüm dünyayı etkiler hale gelmesine neden olmuştur. Küresel kamusal mallar, dünya üzerindeki bütün bireyler tarafından elde edilebilen, tüketiminde rekabetin ve kısıtlamanın bulunmadığı, herkesin yararlanabildiği ve finansmanını küresel olarak sağlandığı faydalar olarak tanımlanmaktadır. Coğrafi olarak tüm dünyayla birlikte gelecek nesilleri de ilgilendiren negatif dışsallıkların önlenmesine ve pozitif dışsallıkların artırılmasına yönelik çalışmalar, küresel kamusal mallar olarak ele alınmaktadır.Bu çalışmada, 1990'lı yılların sonlarına doğru uluslararası arenada büyük önem kazanan ve gelecekte çok daha önemli bir konu haline gelmesi beklenen küresel kamusal mallar incelenmiştir. Bu malların sunumuna ve finansmanına ilişkin tartışmalar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Market mechanism is unsuccesful for meeting some social necessities. These necessities called public goods are produced and offered by a state. The use of the market mechanism does not imply an exclusion or competition, the goods are consumed by people together. Recently, changing in all subjects because of globalism has caused new concepts and arguments in public finance. One of these arguments is about public goods that are very important for states and society. Public goods have been evaluated from the perspective of theirs global dimension and effects. Because of some developments in this period, some problem begins to effect not only the country and region but also all the world. Global public goods are services that can be obtained by all persons in the world, there isn?t any exclusion or limitation in their consumption, can be used by everyone and finance by globally. The studies that are related to all the world geographically and next generations, that prevent negative externals and improve positive internals are defined as global public goods.In this study, global public goods that became very important in the ends of 1990s and are expected to be more important in the future have been examined. The information about the arguments of offering and financing these goods have been given.