Ekonomik güvenlik: Türkiye örneği
Economic security: The case of Turkey
  1. Tez No: 231701
  2. Yazar: CENGİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, globalleşen dünya ekonomik düzeniyle beraber gün geçtikçe önem kazanmakla birlikte, ülkemizde bugüne kadar üzerinde çok durulmamış ekonomik güvenlik kavramı tanımlanmış, ekonomik güvenliğe etki eden unsurlar açıklanmış, ekonomik güvenlik ile güvenlik ekonomisi ve güvenlik siyaseti arasındaki ilişkiler irdelenmiş; bunların yanı sıra özellikle globalleşmenin, sermaye hareketlerinin, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ve temel ekonomik göstergelerin ekonomik güvenliği ne şekilde etkilediği üzerinde durulmuş ve ekonomik güvenliği sağlamak adına, bilhassa ülkemiz örneğinde izlenmesi gereken ekonomik, siyasal ve güvenlik politikalarının nasıl olması gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with the Global World Economic system that being more and more important days on, in our Country ?Economic Security? which hasn?t been taken into account so far is defined, reasons which influenced ?Economic Security? explained, relationships between Economic Security-Security Economy and Security Policy are searched, moreover that how especially of globalization, capital movements, science and technological innovations and main economic indicators influenced Economic Security is thought and in order to continue Economic Security, especially hoe economic, political and security policies that should be followed from the example of our country must be is talked on.