Ekonomik, kültürel ve insani güvenlik bağlamlarında Avrupa Birliği'ne aday ülkelerin göç politikaları: Türkiye örneği
Migration policies of European Union candidate countries in the context of economic, cultural, and human security: The case of Turkey
  1. Tez No: 886139
  2. Yazar: FUNDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tez,“Ekonomik, Kültürel ve İnsani Güvenlik Bağlamlarında Avrupa Birliği'ne Aday Ülkelerin Göç Politikaları: Türkiye Örneği”başlığı altında, göçün farklı boyutlarını ele alan bir araştırmadır. Tezin amacı, göçün ekonomik, kültürel ve insani güvenlik üzerindeki etkilerini incelemek ve bu bağlamda Türkiye'nin göç politikalarını Avrupa Birliği ile olan ilişkisinde değerlendirmektir. Tez, karşılaştırmalı analiz yöntemini kullanarak, Avrupa Birliği'ne aday diğer ülkelerin göç politikalarıyla Türkiye'nin politikalarını karşılaştırarak farklılıkları ve benzerlikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, göçün ekonomik boyutlarına odaklanarak, göçün ekonomi üzerindeki etkilerini, fırsatlarını ve zorluklarını incelemektedir. Ayrıca, göçün kültürel boyutlarına dikkat çekerek, kültürel kimliğin korunmasının önemini vurgular ve göçmenlerin kültürel entegrasyonunu ele almaktadır. Göçün insani güvenlik boyutlarına yönelik olarak, göç ve insan hakları arasındaki ilişkiyi, göçmenlerin yaşadığı zorlukları ve insani yardımın rolünü ele almaktadır. Türkiye'nin göç politikaları ve Avrupa Birliği ilişkisi de tezde önemli bir yer tutmaktadır. Tezde kullanılan araştırma yöntemi, karşılaştırmalı analizdir. Veri toplama yöntemleri ve verilerin analizi belirli bir yöntemolojiye dayanmaktadır. Elde edilen verilerin bulguları ve analiz sonuçları, tezdeki temel iddiaları desteklemekte ve önemli noktalar tartışılmıştır. Sonuç bölümünde, tezin genel sonuçları değerlendirilip politika önerileri ile gelecek perspektifleri sunulmuştur. Bu tez, göçün ekonomik, kültürel ve insani güvenlik boyutlarına odaklanarak, Türkiye'nin göç politikalarının Avrupa Birliği ile olan ilişkisindeki rolünü ve etkilerini ortaya koymuştur. Aynı zamanda, Türkiye ve diğer aday ülkeler için önemli politika önerileri sunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a research study titled“Migration Policies of European Union Candidate Countries in the Context of Economic, Cultural, and Human Security: The Case of Turkey.”The aim of the thesis is to examine the various dimensions of migration and its impact on economic, cultural, and human security, and to evaluate Turkey's migration policies in relation to the European Union. The thesis employs a comparative analysis method to compare the migration policies of other candidate countries with those of Turkey, aiming to highlight differences and similarities. The study focuses on the economic dimension of migration, exploring its effects on the economy, opportunities, and challenges. Additionally, the cultural dimension of migration is emphasized, underlining the significance of preserving cultural identity and addressing the cultural integration of migrants. The thesis also delves into the human security dimension of migration, discussing the relationship between migration and human rights, the challenges faced by migrants, and the role of humanitarian aid. Turkey's migration policies and their relation to the European Union are given considerable attention in the thesis. The research methodology used is comparative analysis with specific data collection and analysis. The findings and analysis strongly support the thesis' main arguments and lead to vital discussions. The conclusion evaluates the overall findings, presents policy recommendations, and outlines future perspectives. The thesis effectively sheds light on the role and impact of Turkey's migration policies in its relationship with the European Union, considering the economic, cultural, and human security aspects of migration. Furthermore, it has the potential to offer valuable policy recommendations for both Turkey and other candidate countries.