İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerine göre kamu ilköğretim okullarında bireysel ve örgütsel değerler ve okul yöneticilerinin okullarını bu değerlere göre yönetme durumları
Individual and organizational values according to teachers and school administrators in public primary school and how do the school administrators manage their schools according to these values
  1. Tez No: 231714
  2. Yazar: KÜRŞAD YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerine göre kamu ilköğretim okullarının bireysel ve örgütsel değerlerini ve okul yöneticilerinin okullarını bu değerlere göre yönetme durumlarını saptamayı amaçlamaktadır. Tarama modelindeki araştırmanın evrenini Türkiye'deki yedi coğrafi bölgedeki il merkezlerinde bulunan ve kamu ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 712 öğretmen ve 407 okul yöneticisine ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Değerlere Göre Yönetim Ölçeği? ile toplanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Analizlerde, yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyledir: Araştırmaya katılan ilköğretim okulu yöneticilerinin ilk beş sırada gördükleri bireysel değerler sırası ile, ?adalet, dürüstlük, insana saygı, çalışkanlık ve sorumluluk? değerleri, ilköğretim okulu öğretmenlerin ilk beş sırada gördükleri bireysel değerler ise sırası ile, ?adalet, dürüstlük, insana saygı, eşitlik ve sorumluluk? değerleridir. Araştırmaya katılan ilköğretim okulu yöneticilerinin ilk beş sırada gördükleri örgütsel değerler sırası ile ?insana saygı, dürüstlük, adalet, eşitlik ve tarafsızlık? değerleri, araştırmaya katılan ilköğretim okulu öğretmenlerinin ilk beş sırada gördükleri örgütsel değerler ise sırası ile ?insana saygı, demokrasi, dürüstlük, adalet ve çalışkanlık? değerleridir. Öğretmenler, okul yöneticilerinin değerleri yönetmesi ile ilgili olarak okul yöneticilerinden daha düşük bir düzeyde katılım göstermekte ve okul yöneticilerinin değerlere göre yönetim ile ilgili davranışları ?çok? derecesinde yerine getirdiklerini düşünmektedirler. Okul yöneticileri ise bu davranışları ?tamamen? yerine getirdiklerini düşünmektedir. Değerlere göre yönetim ile ilgili davranışlara verilen yanıtlar arasında okul yöneticileri ile öğretmenlerin görüşleri arasında bir takım benzerlik ve farklılıklar vardır. İlköğretim okulu yöneticilerinin ilköğretim okullarını değerlere göre yönetmesi ile ilgili olarak okul yöneticisi ve öğretmenlerin görüşleri arasında göreve göre fark bulunmuştur. Okul yöneticilerinin görüşleri arasında cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kıdem ve görev yapılan bölgeye göre fark bulunmamıştır. Öğretmenlerin görüşlerinde ise cinsiyet ve eğitim durumuna göre fark bulunmamış, yaş, mesleki kıdem ve görev yapılan bölgeye göre fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to find out the individual and organizational values in public primary schools from the school administrators and teachers points of views and how do the school administrators manage their schools according to these values. This is a descriptive survey and the research population consisted of the teachers and school administrators who were working in the state run basic education schools in the centre of provinces situated in the seven geographical regions. During the course of the study 712 teachers and 407 school principals were reached. In order to collect the data, a research instrument called?Management by Values Scale? was develop by the researcher and used. The research instrument was conducted by the Board of Education, Research and Development at Ministry of National Education. When analysing the data the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used. Frequencies, percent, arithmetic mean, standard deviation, the t-test and, the Variance analysis (ANOVA) was used in analyses. The results of the research are as follows: The top five individual values according to school administrators in the rank order of importance are ?justice, integrity, and respect to others, hard working, and responsibility?. The top five individual values according to teachers in the rank order of importance are ?justice, integrity, respect to others, equality, and responsibility?. The top five organisational values according to school administrators in the rank order of importance are ?respect to others, integrity, justice, equality, and objectivity?. The top five organisational values according to teachers in the rank order of importance are ?respect to others, democracy, integrity, justice, and hard working?. When compared school administrators with teacher, the teachers were stating opinions at ?lower? level than administrators regarding to the administrators? management by values; and teachers think that school administrators were fulfilling their management by values behaviours at ?very much? level. School administrators think that they fulfil these behaviours at ?completely? level. There are some similarities and differences between the opinions of teachers and school administrators regarding to their responds to the management by values behaviours. It has been found that, there is a significant difference between the opinions of teachers and school administrators towards the administrators? management by values of primary schools. There was no significant difference between the opinions of school administrators in terms of sex, age, educational qualification, professional experience, and the regions. There was a significant difference between the opinions of teachers in terms of their age, professional experience, and the regions.