'Popüler kültür'ün Türk resim sanatı üzerindeki etkileri
'Popular culture' interaction of Turkish painting art
  1. Tez No: 231719
  2. Yazar: NİMET YALLIALTIN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşmeyle birlikte yerini sağlamlaştıran popüler kültürün evrensel sonuçları bir yana; Türkiye'de bir olgu olarak popüler kültürün gelişimi hızlı; fakat adlandırılıp, araştırılmaya değer görülmesi ise geç olmuştur.Türkiye'nin 60'lı yıllarla birlikte değişen kent dokusu; kırsal alandan kente göçün önü alınmaz bir boyutta sorun haline gelmesi ve kent yaşamıyla köy kültürünün karşılaşmasından doğan sentez, Türkiye'deki popüler kültür kavramının doğal gelişiminin kaynağını teşkil etmektedir. Hemen her alanı olduğu kadar resim sanatını da etkileyen kavram; önceleri günlük yaşam izlenimleri, popüler temalar ve tavırlar olarak karşımıza çıkarken, 80 sonrasında bazı sanatçılar tarafından bilinçli olarak yönelinen bir alan olmuştur. Tüketim kültürünün etkilerini, popüler nesne ve yaklaşımları, pop sanatı bağlamında tuvallerine ve düzenlemelerine eleştirel bir dille yansıtan bu sanatçılar, kaçınılmaz olarak 'popüler kültürün sanatı' niteliğindeki“kitsch”olgusunu da bilinçli bir şekilde çalışmalarında vurgulamışlardır.Türk resim sanatında popüler kültüre ilişkin çalışmaların oldukça çarpıcı örneklerinin olmasının yanı sıra, kavramın kapsamının aristokrat çevrelerce ilgi görmemesi, Türkiye'de sanatın yüksek kültüre hitap eder konumu ve resim sanatının halk içinde popülerlik kazanamamasından dolayı Türk resim sanatının bütünüyle popüler kültürün etkisi altında olduğu söylenemez. Türk resmi, neredeyse Cumhuriyet tarihiyle yaşıt akademik çizgisini muhafaza ederek yoluna devam etmektedir.ANAHTAR KELİMELER:“Popüler”,“Kültür”,“Yüksek/ Popüler Kültür”,“Sanat”,“Türk Resmi”.
Özet (Çeviri)
Apart from the universality of popular culture, which consolidated its position alongside globalization, in Turkey denominating and investigating popular culture as a phenomenon has been a very slow process.After the 1960s, the changes in the structure of cities in Turkey - the uncontrolled migration problem from rural areas to cities and the synthesis of city life and village culture - constituted the source for the natural development of popular culture in Turkey. This process, which affected painting as well as other areas, is represented in impressions of daily life, popular themes and behaviours. After the 1980s, it became a subject that most artists dealt with consciously. These artists, who reflected the effects of the consumption culture, popular objects and approaches to their own paintings and work with a critical view, consciously emphasized the art of popular culture -“kitsch”as a phenomenon- in their own work.Despite many remarkable samples of work on popular culture in Turkish painting, we can't say that Turkish painters have entirely embraced this concept. Painting in Turkey has generally been geared toward aristocratic society which has not shown much interest in popular culture. Furthermore, art targeting high society in Turkey has been unpopular with the middle class. Subsequently, Turkish painting has proceeded coevally to the Turkish Republic?s academic knowledge.KEY WORDS: ?Popular?, ?Culture?, ?High/ Popular Culture?, ?Art?, ?Turkish Painting?.