Türk sanatında melek tasvirleri (sanat eğitiminde bir uygulama modeli)
  1. Tez No: 92868
  2. Yazar: P. SEMA KEDİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET“Türk Sanatında Melek Tasvirleri”konusunda gerçekleştirilmiş olan bu tez araştırması, ele alındığında bilgisayar taramasında“Melek+Türk+Sanatı”veya“Melek+lslam+Sanatı”anahtar kelimeleri ile ilgili hiçbir esere rastlanmadığı gibi Türk sanatı tarihçilerinden yalnız bazı araştırmacıların eserleri içinde“Türk Sanatı Melek Figürleri”saptanmıştır. Bu eserlerde genellikle, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde yer alan melek resmi içeren minyatürler ve daha çok Konya, Anadolu Selçuklu döneminde yapılmış olan kale kapısı melek figürlerinden söz edilmiştir. Yürütülen araştırmada Hun Türk İmparatorluğundan günümüz Türk sanatına gelene kadar 2500 yıllık Türk sanatı tarihinde çok sayıda özgün Türk Meleği tespit edilmiş ve bu figürler kronolojik olarak bir“Türk Sanatı Tarih Şeridi”kapsamına alınarak tasarımlanmıştır. Tez araştırmasında ayrıca tüm kültürlerin melek ikonografisi ve melek terminolojisi de tez kapsamına alınmıştır. İkonografik çalışmalar; melekler ile çizilen farklı kanat, göz, tekerlek ve güneş kursu gibi yoruma açık sembolik figürlerin kaynaklarının 5000 yıllık kadim uygarlıklara dayandığını göstermiştir. Bir çok uygarlık inançları ile ilgili; tanrıları, kutsal ruhları ve melekleri, kanatlı hayvan veya kanatlı insan şeklinde mükemmel sanat eserleri içinde yansıtmıştır. Bu yoruma açık sembolik figürlerin şifreleri, gelecekte bilimsel çalışmaların ispatları doğrultusunda çözümlenebilecektir. Tezin bu araştırma aşamasında karşılaşılan en üzücü durum; birkaç figür haricinde Türk sanatına ait olan mükemmel melek tasvirlerinin, çok değer verilen sanat tarihçileri ve bilim adamları tarafından bir şekilde yurt dışına çıkarılmış olmaları, daha da kötüsü II. Dünya Savaşında büyük bir Anadolu Selçuklu dönemi Türk sanatı koleksiyonunun Berlin'in bombalanması sonucu tahrip olmasıdır. Bundan sonrası için yok olan eserlerin tekrar kazanılması olası değildir ancak şu anda yurtdışı müzelerinde yer alan Türk eserlerinin kopyalarının çıkartılarak, orijinallerinin ülkemize geri gönderilmesi, hatta bu politikanın bütün dünya ülkelerinin eserleri için uygulanması gerekmektedir. Bu sanat politikası birgün geçerlilik kazandığında, eser kopyalama işlemlerinin gereği olarak, birçok sanatçıya da iş sahası açmış olacaktır.Türk sanatına ait değerlerimize sahip çıkılması için; bu eserlerin ve süslemekte oldukları yabancı müzelere ait bilgilerin Türk gençliğine aktarılması hayati önem taşımaktadır. Bir insanın hayatının kurtarılması kadar önemli olan ve herbiri genetik hafızamızda kodlanmış olan eserlerimizin anavatanlarına geri getirilmesi konusundaki politikamız,“Sanat Eğitimi”politikamızın can damarı olmalıdır. Bu araştırmada; Türk sanatı eserleri konusunda yetişmekte olan genç kuşak sanatçılarının bilinçlendirilebilmeieri için, sanat eğitiminde bir uygulama modeli üzerinde çalışma yapılmış olup, sanat eğitimimizde bu güne kadar en güvenilir sonuçların elde edilmiş olduğu“Disiplinlere Dayalı Sanat Eğitimi Modeli”üzerinde inceleme testleri yürütülmüştür. Bu nedenle seçilen,“Sanat Tarihi”,“Sanat Eleştirisi”,“Sanat Estetiği”ve“Sanat Uygulamalarf'nı kapsayan 4 disiplinli sanat eğitimi yönteminin modeli üzerinde, bir uygulama araştırması geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmada önerilen ”Uygulama Modeli“, ilki yönlendirilmemiş serbest çalışmayı içeren iki ayrı uygulama etabı arasında, öğrencinin bilgilendirilme aşamasını kapsamaktadır. Bu bilgilendirme safhasında; sanat eğitimcisinin önceden hazırlamış olduğu bilgilendirme verileri ve kendi üretmiş olduğu konu ile ilgili bir sanat eserinin, sanat disiplinlerine göre çözümlenmesi öğrenciye aktarılmıştır. Son test uygulamasında ise verilen bu eğitimin üretilen eserler üzerindeki yansıması değerlendirilmiştir. Alınan sonuçlar; eserde kullanılan renklerin çeşitlenip, sıcaklaşması ve çizgilerin sağlam bir karakter kazanması şeklinde minimal boyutta olmasına rağmen, öğrencilerin iç dünyalarını maskesiz bir şekilde açığa çıkaran, özgün eserlerin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Ruh dünyalarını çekinmeden ortaya koyan öğrencilerin eserlerinde, çok sayıda saldırganlık ve şiddet öğesi, beklenmedik bir yan bulgu olarak farkedilmiş ve bir Sanat Psikolojisi uzmanı ile kooperasyona gidilerek öğrencilerdeki tinsel gerilim ve sapmalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Sanat eğitiminde resmin, psikolojik rahatsızlıkların erken teşhisinde bir araç ve kanıt olduğu göz önüne alınacak olursa her eğitim kurumunda bir ”Sanat Psikolojisi" uzmanının görevlendirilmesinin gereği, genç insanımızın topluma yeniden sağlıkla kazandırılması açısından önemle önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the research of this desertation on“Angel Figures in Turkish Art”internet search for“angel in Turkish art”and“angel in Islamic art”gave no results about publications on these issues, only in some of the Turkish Art Historians' publications“Angel Figures in Turkish Art”were confronted. Generally in these publications, angel figures in miniatures in the Topkapi Palace Museum Library and more often castle gate angel figures dating the Konya Anatolian Seljuk period are taken place. In this research, many original“Turkish Angels”are revealed and these figures are chronologically placed into a“Turkish Art History Record”starting from Turkish Hun Empire till today's Turkish Art which covers 2500 years of Turkish Art History. Additionally, all civilizations' angel iconography and angel terminology are included in this desertation. Iconographic studies showed that the origins of some symbolic figures as; angels designed with different wings, eyes, wheals, and Sun disks dates back to archaic periods. Different civilizations' created their beliefs about God, Hooly Spirits and angels, as Winged animals or Winged Humans. The codes of these symbolic figures may be analyzed and solved, in future due to the proofs of scientific discoveries. At this stage the most pathetic issue is that these marvelous angel figures in Turkish Art were smuggled out of the country by the well known art historians and scientists and these work of art are placed in foreign museums' catalogs as Arabic art. The worst of it happened during the Second World War when one of the important Anatolia Seljukian period Turkish Art Collection has been vanished in history after the bombardment of Berlin. Although it is impossible to gain back these art works again, it is possible to take the copies of the Turkish masterpieces which are still living in the foreign museums and send back the originals to their motherlands. Also this art policy may be applied to other countries' works as well. And if so, the procedures of copying will cause the employment of many artists. In order to claim Turkish Art pieces, it is vitally important that these pieces and the relevant information in the catalogs of those museums which they elegantly decorate should be made known to Turkish youth.Bringing back our art pieces which are individually coded into our genetic memories to their motherland is as valuable as rescuing a human life and our policy concerning this issue should be the main vain of our Art Education Policy. In this research, in order to furnish the young generation with the knowledge of Turkish Art, a recently proven reliable education method of“Discipline Based Art Education Model”was chosen. Complying with this, four discipline art education system namely art history, art critics, art aesthetics and art application has been performed, to develop a research concerning a proposal on“Art Education Application Model”. This model includes two phase application steps in which the first one is a free art program where the student is not informed on any art subject. Between these two application steps the students are informed with a chosen art subject. At this specific phase, the art researcher presents the data and her art piece which is prepared in advance, in order to motivate and accelerate the students. This art piece is examined in detail according to the mentioned four art disciplines. A final application is performed to disclose the fact whether these informations can be absorbed, synthesized and transformed into the students' original creative artwork. The results of the research showed minimum difference such as increasing of chromatic values, brilliance of colours and gaining a solid character in sketches. However, this application model revealed an opportunity to disclose the spiritual world of the student, causing them to create art works to the utmost. In this research an unexpected discovery such as aggression and violence in the students' drawings are found out and spiritual stress and deviation in the students are tried to be substantiated by cooperation with an art physiology specialist. If drawing in art education is taken into account as a means and evidence of early diagnosis in physiological illnesses, in every education institution an art physiology specialist should be employed. This is vitally proposed in order to raise a healthy young generation.