Adıyaman-Çamgazi ve Gaziantep-Kemlin-Kayacık sulama alanlarında yer alan yaygın toprak serilerinin bazı mikrobiyolojik özelliklerinde inkübasyon süresine bağlı olarak meydana gelen değişmeler
  1. Tez No: 23175
  2. Yazar: IŞIK ONAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
98 ÖZET Bu çalışmaya, yakında sulamaya geçilecek olan Adıyaman-Camgazi ve Gaziantep-Kayacık-Kemlin ovalarına ait bazı yaygın toprak serilerinde inkübasyona bağlı olarak meydana gelen mikrobiyolojik değişmeleri incelemek, toprakların biyolojik verimliliği hakkında bir fikir edinmek ve daha sonra bu topraklar üzerinde yapılacak olan çalışmalar için gerekli mikrobiyolojik verileri elde etmek amacıyla başlanılmıştır. Bu amaçla, tüm toprak serilerinden 100 'er gram olmak üzere 6 paralelli olarak toprak örnekleri alınmış ve sürekli tarla kapasitesinde olacak şekilde 30 *C de 5 hafta boyunca inkübe edilmiştir. Bu inkübasyon süresi boyunca, daha önce belirlenen zaman aralıklarında (2.8.16.24.32.40. günlerde) toprak örneklerinin paralelleri alınıp önemli mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Sekiz gün arayla inkübasyondan alınan toprak örneklerinde total bakteri ve denitrif ikant bakteri sayımı, mantar sayımı, aktinomiset sayımı. C03 üretimi, dehidrogenaz. sakkaraz ve üreaz enzim aktivitesi tayinleri yapılmıştır. N-mineralizasyonunu. amonif ikasyonu ve nitrif ikasyonu ölçmek amacıyla da NH*. NOâ ve NOİâ" analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Camgazi ovasına ait toprak serilerinde inkübasyona bağlı olarak artan inkübasyon süresi ile birlikte total ve denitrif ikant bakteri sayısında. C0a üretiminde, dehidrogenaz ve üreaz enzim miktarında belirli bir döneme kadar artma sonra azalma görülmüştür. Aynı zamanda bu değerler arasında belirgin bir paralellik de gözlenmiştir. Sakkaraz enzim aktivitesi ise artan inkübasyon süresi ile tamamen artmıştır. Yine bu ovaya ait toprak serilerinde N mineral i zasyonu ve buna bağlı olarak NH*-N ve NOâ-N'u miktarları artan inkübasyon süresi ile birlikte 2. günden itibaren azalmıştır. Kayacık-Kemlin ovasına ait toprak serilerinde ise yine inkübasyona bağlı olarak artan inkübasyon süresi ile beraber KL, ^ ' \-99 total ve denitrif ikant bakteri sayısında. COa üretiminde, dehidrogenaz. üreaz ve sakkaraz aktivitesinde azalma gözlenmiştir. Fakat bu değerler arasında belirgin bir paralellik bulunamamıştır. Yine Kayacık-Kemlin ovası toprak serilerinde N mineral i zasyonu ve buna bağlı olarak NîU-N ve NOâ-N miktarları artan inkübasyon süresi ile birlikte belirli süreye kadar artmış ve inkübasyonun 24. ve 32. günlerinde maksimum değere ulaşmıştır. Sonuçlardan da anlaşıldığı gibi. bu ovalara ait toprak serilerinde organik maddenin ayrışması sonucu serbest duruma gecen azotun mineral i zasyona uğradığı ve dolayısıyla toprağın mineral N düzeyinde artma olduğu gözlenmiştir. Elde edilen veriler her üc ovaya ait toprak serilerinde genelde organik maddenin düşük olduğunu ve var olan organik maddenin de N içeriği düşük (yüksek C/N oranına sahip). dolayısıyla parçalanması zor materyallerden oluştuğunu göstermektedir. Bu nedenle gübrelemede bu konuya dikkat edilmeli ve C/N oranı düşük olan organik materyallerin toprağa katılmasına önem verilmelidir. Toprağın biyolojik verimliliği ve kültür bitkilerinin azot gereksinimlerinin karşılanmasında büyük önemi olan mineralize olabilir azotun artırılması yanında toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerin optimize edilmesi acısından da son derece gerekli olan organik maddenin toprakta korunması ve artırılması için yöre koşullarına uygun ekim nöbetinin uygulanması ve ekim nöbetinde de özellikle baklagillere yer verilmesi yerinde olacaktır. Ayrıca yine sonuçlardan da anlaşılacağı gibi, denitrif ikant bakterilerinin total bakteri populasyonu içindeki yeri dikkate alınırsa, çalışması yapılan bu topraklarda özellikle sulamaya geçildikten sonra denitrif ikasyonla azot kaybının olabileceği göz önüne alınmalı ve bu noktaya gübrelemede dikkat edilmelidir. maur
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY Important microbiological characteristics of some soil materials from the Adıyaman - Çamgazi and Gaziantep - Kayacık - Kemlin plains according to different incubation periods were investigated in this study. For this purpose, 100 g soil samples were taken at field capasities and 30 °C and were incubated for 5 weeks. During the incubation periods (2.,8., 16., 24.,32.,40. days) parallel soil samples were taken and analyzed. The soil samples taken after 8 days incubation were analyzed for total and denitrif icant bacteria, fungi, actinomicetes, C02 evolution, dehydrogenase, saccarase, urease enzyme activities. Further, NR», N03 and NOs analysies have been conducted to measure N-mineralization, amonif icat ion and nitrification. Analysies revealed increase and decrease in total and denitrif icant bacteria numbers, COs evolution, dehydrogenase and urease enzymes by increasing incubation times in Camgazi soils. However a natural trend between these values was determined. The saccarase enzyme activity increased during increasing incubation times. The N-mineralization decreased after the second day of incubation. The total and denitrif icant bacteria numbers, dehydrogenase, urease and saccarase enzyme activities decreased with increasing incubation times in the Kayacık - Kemlin soils. However a natural trend between these values was not determined. N-mineralization has increased in the 24. and 32. days of incubation and reached maximum values in the Kayacık - Kemlin soils. Mineralization and mineral N increased with decomposition of organic matter. Soils studied were generally low in organic matter and C/N rates of organic matter was high. Thus, care must be taken in fertilization and materials with low C/N rates should be mixed with the soil.101 On the other hand, all of the soils had high denitrif icant bacteria rates. Therefore, N loss should be expected in these soils unless precautions are taken. VA YOKSEKoWErtH I BOMB» TOKÜMAKTASVON MERKEZt