Sulanabilir tarımsal alanların sulama maliyeti Adıyaman Çamgazi Barajı örneği
- Tez No: 419516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşen dünyada tüketicilerin sınırsız olan ihtiyaçlarını kıt kaynaklarla karşılanması doğrultusunda kıt kaynak potansiyelinin arttırılması, tarım sektörü için birim alandan elde edilen verimin arttırılmasıyla karlılık sağlanabilecektir. Bitki gelişimi için mevsimsel yağış ortalamaları önemli bir faktördür. Mevcut yağışlarla yapılan tarımda elde edilecek verim potansiyeli ile sulu tarımı yapılan alandan elde edilecek verim potansiyeli arasındaki fark %100 oranındadır. Bu çalışmanın amacı, sulanma potansiyeline sahip Adıyaman Ovası?nda 8000 hektarlık alanın sulanabilmesi için yapılan Adıyaman Çamgazi Sulama ve Derivasyon Barajının inşaat maliyeti ve katlanılan bu maliyet karşılığında elde edilen faydayı ortaya çıkarmaktır. Bu çerçevede birinci bölümde Türkiye?nin su ve toprak potansiyeli bu potansiyelin sulanabilirliği, ülkemizde yapılan tarımın özellikleri, su ve sulama ile ilgili Türkiye?deki yasal çerçeve, tarımın finansmanını sağlayan kurumları ve fiyatlandırma süreçlerine değinilmiş, ikinci bölümde barajın genel tanımı, sulama barajlarının inşaat süreçlerini, sulama suyu ihtiyacı ve barajların güvenilirliklerine değinilmiş, üçüncü bölümde bölgede görülen iklim koşulları, iklimin bölge tarımı üzerindeki etkisi ve barajların bölge iklimine etkilerine değinilmiş ve son olarak dördüncü bölümde Çamgazi Barajının teknik özellikleri, baraj hinterlandında yıllar itibariyle yetiştirilen bitki desenleri, sulamada kullanılan su miktarı, sulama ile sağlanan katma değer artışı, sulama randımanı ve sulama ile sağlanan verim artışı, sulama ile ilgili karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Accordingly, satisfying the unlimited needs of consumers with scarce resources in a globalized world, increasing efficiency for potential scarce resources, it will provide profit by increasing the profitability of the agricultural sector from the unit area. The average of seasonal rainfall is an important factor for plant growth. The difference between the potential yield to be obtained from the Current rainfall in the area and the potential yield to be obtained from the irrigated agriculture is 100%. The purpose of this study is to reveal the benefit gained by supplying the costs of construction of Adıyaman Çamgazi Irrigation and Diversion Dam constructed for watering an area of 8000 hectares which has a potential for watering in Adıyaman. In this context, at the first section, potential of water and soil of Turkey, the potential for watering, the characteristics of agriculture in our country, Turkey's legal framework on water and irrigation, agriculture, processes pricing of financing institutions are mentioned. At the second section, the general description of the dam, construction processes of irrigation dams, water requirement and the reliability of irrigation dams are mentioned. At he third section, the climatic conditions of the region, the impact of climatic conditions on agriculture in the region and the impacts of dams on climate of the region are discussed. Finally, at the fourth part, technical characteristics of the Çamgazi dam, plant designs grown over the years in hinterland of the dam, the amount of water used for irrigation, by the increase added in value provided by irrigation, efficiency of the irrigation, increased efficiency provided by irrigation, problems encountered in irrigation and solutions are revealed.