Flue-Cured ve Burley tütünleri fide üretiminde optimal yöntem ve koşulların saptanması üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 23176
  2. Yazar: AHMET YENİKALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
-55- ÖZET Bu çalışma; Ç.ü. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanı 'nda 1991 yılı Mart-Mayıs aylarını kapsayan dönemde yürütülmüştür. Araştırma bölünen- bölünmüş parseller deneme planına göre üç tekrar lamalı olarak kurulmuştur. Flue-cured (Virginia) ve Burley tütünleri fide üretiminde farklı kapak maddesi (malç) ve tohum miktarı uygulamalarının uygun fide elde etmeye etkileri üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla denemede Virginia G-80 ve Burley 21 çeşitleri kullanılmıştır. Kapak maddesi olarak dere kumu ve çam ibresi kullanılmıştır. Tohum miktarı 0.50, 0.75 ve 1.00 g/l0m2 olmak üzere 3 farklı uygulama olarak ele alınmıştır. Denemede incelenen özellikler aşağıda özetlenmiştir. Fide Boyu : Araştırmada çeşit, kapak maddesi, tohum miktarı, çeşit x tohum miktarı ve kapak maddesi x tohum miktarı ikili interaksiyonları önemli bulunmuştur. Çeşit ile tohum miktarı arasındaki ilişkiye göre en yüksek fide boyu 18.91 cm ile Virginia G-80 çeşiti 1.00 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından elde edilmiş. En düşük fide boyu ise Virginia G-80 çeşiti 0.50 g/10nP tohum uygulamasından elde edilmiştir. Tohum miktarı artışına karşın Virginia G-80 çeşitinde fide boyunda belirgin bir artış olmuştur. Burley 21 çeşiti ise tohum miktarı artışına duyarlı olmamıştır. Kapak maddesi ile tohum miktarı arasındaki ikili inter aks iyonda en yüksek fide boyu, kapak maddesi dere kumu olan 0.75 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından 15.96 cm elde edilmiştir. 8.73 cm olan en düşük değer ise çam ibresi 0.50 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından elde edilmiştir. Dere kumundan elde edilen fidelerin daha uzun boylu olduğu saptanmıştır. Fide boyu ile fide herba kuru ağırlığı ve birim alandaki fide sayısı arasında önemli ve olumlu; yaprak sayısı ve kök kuru agırlıgı/f ide kuru ağırlığı arasında önemli olumsuz bir ilişki bulunmuştur. Kök Uzunluğu : Kök uzunluğu bakımından uygulamalar arasındaki fark önemsiz çıkmıştır. En yüksek kök uzunluğu 16.16 cm ile Burley 21 çeşiti çam İbresi 0.75 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından, en düşük ise 11.43 cm ile-56- Virginia G-80 çesiti çam ibresi 0.75 g/10m2 tohum uygulamasından elde edilmiştir. Kök uzunluğu ile sap kalınlığı ve yaprak alanı arasında önemli olumlu bir ilişki belirlenmiştir. Sap Kalınlığı : Sap kalınlığı üzerine çeşitler önemli etkide bulunmuştur. Virginia G-80 çeşitinde 0.72 cm sap kalınlığı elde edilirken, Burley 21 çeşitinde 0.83 cm sap kalınlığı elde edilmiştir. Sap kalınlığı ile yaprak alanı, fide kuru ağırlığı, fide kök kuru ağırlığı, arasında önemli ve olumlu; birim alandaki fide sayısı arasında önemli olumsuz bir etkileşim ortaya çıkmıştır. Yaprak Sayısı : Yaprak sayısı bakımından kapak maddesi, tohum miktarı, çeşit x kapak maddesi, çeşit x kapak maddesi x tohum miktarı interaksiyonları önemli bulunmuştur. En fazla yaprak sayısı Virginia G-60 çeşiti dere kumu 0.50 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından 6.33 adet/fide, en az yaprak sayısı ise Burley 21 çeşiti dere kumu 0.75 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından (4.53 adet/fide) elde edilmiştir. Yaprak sayısı ile birim alandaki fide sayısı arasında önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Yaprak Alanı : Yaprak alanı üzerine kapak maddesi, tohum miktarı, çeşit x kapak maddesi, çeşit x kapak maddesi x tohum miktarı interaksiyonlarının etkileri önemli görülmüştür. Fide başına en fazla yaprak alanı 574,26 cnF/fide ile Burley 21 çeşiti 0.50 g/lOm2 tohum miktarından, en düşük yaprak alanı ise 340.08 cm2 /fide ile Virginia G-80 çesiti çam ibresi 0.75 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından elde edilmiştir. Yaprak alanı ile fide kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı ve herba kuru ağırlığı arasında önemli olumlu; birim alandaki fide sayısı arasında önemli ve olumsuz ilişki belirlenmiştir. Fide Kuru Ağırlığı : Fide kuru ağırlığına göre kapak maddesi, tohum miktarı, çeşit x kapak maddesi interaksiyonu önemli görülmüştür, çeşit ile kapak maddesi arasındaki ilişkiye göre en fazla fide kuru ağırlığı 3.26 g ile Virginia G-80 çeşiti dere kumu uygulamasından, en düşük ise gene Virginia G-80 çeşiti çam ibresi uygulamasından 2.22 g elde edilmiştir. Tohum miktarlarına göre en yüksek fide kuru ağırlığı 0.50 g/lOm2 tohum-57- miktarından 3.06 g, en düşük ise 2.56 g ile 0.75 g/lOm2 tohum uygulamasından elde edilmiştir. Fide kuru ağırlığı ile kök kuru ağırlığı ve herba kuru ağırlığı arasında önemli ve olumlu bir etkileşim olmuştur. Fide Kök Kuru Ağırlığı : Fide kök kuru ağırlığı açısından çeşit, kapak maddesi, tohum miktarı, çeşit x tohum miktarı ve kapak maddesi x tohum miktarı interaksiyonları önemli bulunmuştur, çeşit ile tohum miktarı arasındaki ilişkiye göre en yüksek kök kuru ağırlığı 0.57 g ile Burluy 21 çeşit 0.50 g/lOm2 tohum uygulamasından, en düşük değer ise 0.37 g ile Virginia G-80 çeşiti 0.75 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından elde edilmiştir. Kapak maddesi ile tohum miktarı arasındaki bağıntıya göre en yüksek kök kuru ağırlığı, kapak maddesi dere kumu olan 0.50 g/lOm* tohum uygulamasından, en düşük ise çam ibresi 0.50 g/lOm2 ve dere kumu 0.75 g/lOm2 tohum miktarından 0.37 g elde edilmiştir. Fide kök kuru ağırlığı ile herba kuru agrılıgı ve kök kuru agırlıgı/f ide kuru ağırlığa arasında önemli ve olumlu bir ilişki saptanmıştır. Fide Herba Kuru Ağırlığı : Fide herba kuru ağırlığı açısından kapak maddesi, tohum miktarı ve çeşit x kapak maddesi interaksiyonu önemli bulunmuştur, çeşit ile kapak maddesi arasındaki ilişkiye göre fide herba kuru ağırlığı en fazla 2.89 g ile Virginia G-80 çeşiti dere kumu uygulamasından en düşük ise (1.87 g) Virginia G-80 çeşiti çam ibresi uygulamasından elde edilmiştir. Tohum miktarlarına göre en fazla fide herba kuru ağırlığı 0.50 g/lOm2 tohum uygulamasından (2.63 g), en az 0.75 g/lOm2 tohum uygulamasından (2.16 g)elde edilmiştir. Fide Kök Kuru Agırlıgı/Fide Kuru Ağırlığı : Uygulamalar arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. En fazla kök oranı 0. 18 ile Burley 21 çeşiti dere kumu 0.50 ve 1.00 g/lOm2 tohum miktarlarından en düşük oran ise Virginia G- 80 çeşiti dere kumu 0.75 g/lOm2 tohum miktarı dan elde edilmiştir. Birin Alandaki Fide Sayısı (33x33=1089 cm*) : Birim alandaki, fide sayısı bakımından çeşit, kapak maddesi, tohum miktarı, çeşit x kapak maddesi, çeşit x tohum miktarı, kapak maddesi x tohum miktarı ve çeşit x kapak maddesi z tohum miktarı aralarındaki interaksiyonlar önemli bulunmuştur. Birim alandaki fide sayısı en fazla 40.50 fide ile Virginia G--56- 80 çesiti çan ibresi 1.00 g/lOm2 tohum uygulamasında, en az fide ise 15.66 fide ile Virginia G-80 çeşiti dere kumu 0.50 g/lOm2 tohum miktarı uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-59- S U I I A H T This trial has been carried out at the experimental area of Field Crops Department in Çukurova University, Agriculture Faculty during March- May in 1991. The effect of different mulch material and seed rate on optimum seedling production were investigated. For this purpose a field experiment arranged in split-split plot design with three replications was conducted. Virginia G-80 and Burley 21 varieties were used in trial for this intention. Stream sand and pine leaves were used as mulch material and seed rates were involved. The results obtained in research were followed. Seedling Height : The mulch material and seed amount and interactions of variety x seed amount and mulch material x seed amount in the trial were found significant. When comparing relation between the variety seed amount, the highest seedling height (18.91 cm) obtained from Virginia G-80 variety in 1.00 g/10 m2 seed amount application. The lowest seedling height was obtained from Virginia G-80 in 0.50 g/10 m2 seed application. Burley 21 was not affected by the seed amount. The highest seedling height (15.96 cm) was obtained from mulch material stream sand and 0.75 g/10 m2 seed amount application in the interaction of the mulch material and seed amount. The lowest value (8.73 cm) was obtained from pine leaves and 0.50 g/10 m2 seed amount application. It is determined that seedlings obtained in stream sand were longer than other. There was a significant and positive correlation among seedling height, seedling herba dry weight and seedling number per unit ; but there was a significant and negative correlation between leaves number and root dry weight /seedling dry weight. Soot Lenght : There were no. significantly differences among applications on root lengnht. The highest root lenght (16.16 cm) in Burley 21 variety was obtained from pine leaves and 0.75 g/10 m2 seed amount application, and the lowest one (11.43 cm) in Virginia G-80 variety was obtained from pine leaves 0.75 g/10 m2 seed application. There was a-60- positive and significant correlation among root lenghts, stem thickness and leaves area. Stem Thickness : The varieties have significantly affected on stem thickness. Maximum stem thickness was 0.72 and 0.83 en in Virginia G-80 variety and Burley 21 variety, respectively. There was positive and significant correlation among stem thickness, leaves area, seedling dry weight, seedling root dry weight, but there was found significant and negative correlation between stem thickness and seedling number per unit. Leaf lumber : In leaf number, there as significantly differences among mulching material, seed amount and interactions of variety x mulch material, variety x mulch material x seed amount. The highest leaf number (6.33 number/ seedling) was obtained from Virginia G-80 variety in application of 0.50 g/10 m2 seed amount and stream sand and the lowest leaves number (4.53 number/seedling) was obtained from Burley 21 variety in application 0.75 g/10 m2 seed amount and stream sand. There was determined significant and negative correlation between leaf number and seedling number per unit. Leaf Area : It was found statistically significant that leaf area affected by mulch material and seed amount and interactions of variety x mulch material, variety x mulch material x seed amount. The highest leaf area (574.26 cm2/seedling) was obtained from Burley 21 variety in 0.50 g/10 m2 seed amount application and the lowest leaf area (340. 08 cnF/seedling) was obtained from Virginia G-80 variety in 0.75 g/10 m2 seed amount application at pine leaves. There was determined significant and positive correlation among leaf area, seedling dry weight and herba dry weight, but there was determined significant and negative correlation between leaf area and seedling number per unit. Seedling Dry Weight: Mulch material and seed amount and interaction of variety x mulch material were found significant as regards seedling dry weight. According to relation between varieties and mulch materials the highest seedling dry weight was 3.26 g in Virginia G-80 variety at stream sand application, the lowest value was 3.22 g also in Virginia G-80 variety-61- at pine leaves application. From standpoind of seed amount, the highest seedling dry weight (3.06 g) was obtained from 0.50 g/10 m2 seed amount, the lowest value (2.56 g) was obtained from 0.75 g/10 a2 seed application. There was a significant and positive correlation among seedling dry weight, root dry weight and herba dry weight. Seedling Soot Dry Weight : The seedling root dry weight was affected significantly by varieties, mulch material and seed amount and interactions of variety x seed amount and mulch material x seed amount. Vhen considering relation between variety and seed amount the highest root dry weight in 0.50 g/10 m2 application was 0.57 g. in Burley 21, the lowest value in 0.75 g/10 m2 seed amount was 0.37 g. in Virginia G-80. In relation between mulch material and seed amount the highest root dry weight was obtained from 0.50 g/10 m2 application in stream sand mulch material. The lowest ones were obtained from 0.50 g/10 m2 application in pine leaves and 0.75 g/10 m2 application in stream sand. Positive and significant correlation was determined among seedling root dry weight, herba dry weight and root dry weight /seedling dry weight. Seedling Herba Dry Weight : According to the analyses of varience, the effects of mulch material and seed amount and variety x mulch material interaction were statistically significant. According to relation between variety and mulch material on seedling herba dry weight the highest value (2.89 g. ) in Virginia G-80 variety obtained from stream sand application and the lowest value (1.67 g. ) in Virginia G-80 variety obtained from pine leaves application. The highest seedling herba dry weight (2.63 g. ) was obtained from 0.50 g/10 m2 seed application and the lowest one (2.16 g.) was obtained 0.75 g/10 m2 application according to application of seed amount. Seedling Boot Dry Weight /Seedling Dry Weight ;.According to the analyses of variances, the effects of applications on seedling root dry weight/seedling dry weight were not statistically significant. However the highest value were obtained from Burley 21 variety in 0.50 and 1.00 g/10 m2 seeds amount at stream sand and the lowest one was obtained from in Virginia G-80 variety in 0.75 g/10 m2 seed amount and stream sand.-62- Seedling lumber Fer unit (33x33=1069 cm2) : According to seedlings number per unit, variety, mulch material and seed amount and interaction of variety x mulch material, variety x seed amount, mulch material x seed amount, mulch material x seed amount and variety x mulch material x seed amount found to be statistically significant. Seedling number per unit of Virginia G-80 variety in pine leaves and 1.00 g/10 nF seed application was the highest than these of other the lowest value was obtained from Virginia G-80 variety in stream sand and 0.50 g/10 m2 seed amount application.