Üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin psikolojik sağlamlıklarının çeşitli değiişkenlere göre incelenmesi
Investigate resilience of adolescents who are getting prepared for the university entrance exam
  1. Tez No: 231764
  2. Yazar: VESİLE OKTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin psikolojik sağlamlıklarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada, üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin psikolojik sağlamlıkları; cinsiyete, ÖSS sınavına kaçıncı kez girdiklerine, problem çözme becerilerine ve yaşam doyumlarına göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Ayrıca, psikolojik sağlamlıkları ile başa çıkma becerileri ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir.Araştırma, üniversite sınavına hazırlanan 495 kız ve erkek ergen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Sağlamlık ve Ergen Gelişimi Ölçeği?, ?Problem Çözme Becerileri Envanteri?, ?Stresle Başa Çıkma Tutumları Ölçeği?, ?Algılanan Sosyal Destek Ölçeği? ve ?Yaşam Doyumu Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin psikolojik sağlamlıklarının; cinsiyetlerine, ÖSS sınavına kaçıncı kez girdiklerine problem çözme becerilerine ve yaşam doyumlarına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği t- testi ve ANOVA analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin psikolojik sağlamlıkları ile başa çıkma becerileri ve algılanan sosyal destek kaynakları arasındaki ilişkiler ise çok yönlü regresyon ve korelasyon analizi teknikleri kullanılarak incelenmiştir.Elde edilen bulgulara dayalı olarak; üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin psikolojik sağlamlıklarının; cinsiyete, ÖSS sınavına kaçıncı kez girdiklerine, problem çözme becerilerine ve yaşam doyumlarına göre anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, psikolojik sağlamlık ile başa çıkma becerileri arasında orta düzeyde bir ilişki olduğu, algılanan sosyal destek kaynaklarından aile boyutu ile anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate resilience of adolescents who are getting prepared for the university entrance exam, in respect of various variables. The study focuses on whether there is a difference between their resilience regarding gender, how many times they have taken the exam, problem solving skills and life satisfaction. Furthermore, the study examines whether there is a relationship between their resilience and strategies to cope with stress and perceived social support.The study was carried out with 495 male and female adolescents who are getting prepared for the exam. Within the scope of the stduy ?Individual Information Form?, ?Resilience and Youth Development Module?, ?Problem Solving Skills Inventory?, ?Strategies to Cope With Stress Scale?, ?Perceived Social Support Scale? and ?Life Satisfaction Scale? were used.In the study, descriptive method was employed. In data analysis t-test and ANOVA were used to reveal whether there is a difference between resilience of adolescents who are getting prepared for the university entrance exam, in respect of gender, how many times they have taken the exam, problem solving skills and life satisfaction. The relationships between resilience of adolescents who are getting prepared for the university entrance exam and strategies to cope with stress and perceived social support were examined by employing multiple regression and correlation analysis techniques.According to findings from the study, it is revealed that there are significant relationships between resilience of adolescents who are getting prepared for the university entrance exam in respect of gender, how many times they have taken the exam, problem solving skills and life satisfaction. However, there is a moderate relationship between resilience and strategies to cope with stres, and also a significant relationship was only found between resilience and parental dimension of perceived social support.