Üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin öz-şefkatini yordamada bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerilerinin rolü
The role of cognitive flexibility and emotion regulation skills in predicting the self-compassion of adolescents preparing for the university exam
  1. Tez No: 856433
  2. Yazar: SENA NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite sınavına hazırlanan ergenlerin öz-şefkatini yordamada bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerilerinin rolünü incelemektir. Araştırmanın katılımcı grubu üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmaya, 243'ü (% 51.9) kız ve 225'i (% 48.1) erkek olmak üzere 468 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla ''Kişisel Bilgi Formu'', ' Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu '', ''Bilişsel Esneklik Ölçeği'' ve ''Ergenler İçin Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin öz-şefkat, bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerilerinin cinsiyet ve rehberlik servisinden alınan yardım değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklem t-testi kullanılmıştır. Öz-şefkat, bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin yönü ve düzeyinin belirlenmesi amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerilerinin öz-şefkati hangi düzeyde yordadığını belirlemek amacıyla hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerilerinin öz-şefkati yordadığı bulunmuştur. Bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerileri öz-şefkatin toplam varyansının %43'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the role of cognitive flexibility and emotion regulation skills in predicting the self-compassion of adolescents preparing for the university exam. The participant group of the research consists of students preparing for the university exam. 468 students, 243 (51.9%) girls and 225 (48.1%) boys, participated in the research.“Personal Information Form”,“Self-Compassion Scale Short Form”,“Cognitive Flexibility Scale”and“Emotion Regulation Skills Scale for Adolescents”were used as data collection tools to reach the demographic information of the students. The data obtained was analyzed using the SPSS program. An independent sample t-test was used to determine whether students' self-compassion, cognitive flexibility and emotional regulation skills differed significantly in terms of gender and the help variables received from the guidance service. Pearson Correlation Analysis was performed to determine the direction and level of the relationship between self-compassion, cognitive flexibility and emotion regulation skills. Hierarchical regression analysis was performed to determine to what extent cognitive flexibility and emotional regulation skills predict self-compassion. As a result of the analysis, it was found that cognitive flexibility and emotion regulation skills predicted self-compassion. Cognitive flexibility and emotion regulation skills explain 43% of the total variance of self-compassion.