Ergenlik dönemindeki öğrencilerin saldırgan davranışları ile öfke ve sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relativity between the aggressiveness and anger and social problem solving skill of the students at the adolescent age
  1. Tez No: 231767
  2. Yazar: YILDIZ ALBAYRAK SARGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Saldırganlık ergenler arasında gözlenen bir davranıştır. Bu davranış bazı psiko-sosyal davranışlarla ilişkilidir. Öfke ve sosyal problem çözme bu değişkenler arasındadır. Bu çalışmanın amacı ergenlerde gözlenen öfkeyi ifade etme biçimleri ve sosyal problem çözme becerileri ile saldırganlık davranışı arasındaki ilişkiyi incelemektir.Çalışma 227'si kız ( % 34.70), 430'u erkek (% 65.30) toplam 654 ergen üzerinde gerçekleştirildi. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke Tarzları Ölçeği ve Sosyal Problem Çözme Envanteri kullanıldı.Araştırmadan elde edilen sonuçlar, saldırganlık ile sosyal problem çözme arasında negatif yönlü ilişki olduğunu gösterdi. Araştırmada aynı zamanda sürekli öfke ile saldırganlık arasında olumlu yönde anlamlı ilişki gözlendi. Bulgular sınıf düzeyi ile saldırganlık arasında da anlamlı ilişki olduğunu gösterdi. Erkeklerin saldırganlık eğilimleri kızlardan yüksek bulundu. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür bilgileri ile tartışıldı.
Özet (Çeviri)
SummaryAggressiveness is a behaviour that is observed among the adolescent. This is associated with some psycho-social behaviours. Anger and social problem solving ability are among these variables. The purpose of the study is to analyse the the relation between the the way the adolescent explain the anger and problem solving ability of them and the aggressiveness.The study has been achieved on totally 654 adolescent, 227 of them (% 34.70) are female and those 430 (% 65.30) are male. Personal information form, permenant anger and form of anger scale and social problem solving inventory has been used as means of data collecting.The results obtained from the research denoted that there is a negative relation between aggressiveness and social problem solving ability. At the same time, it is observed that there is a negative relation between the permenent anger and the agressiveness. Findings has also denoted that there is a meaningful relation between the level of the class and the aggressiveness. It is observed that the male are more aggressive than the female. The findings obtained from the research has been discussed with the literature information.