Nükleer silahların Ortadoğu barış sürecine etkisi
The effect of nuclear weapons on the Middle East peace process
  1. Tez No: 231768
  2. Yazar: SAİT KÖYSÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMED ARAFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
II. Dünya Savaşı öncesinde başlayan ve savaşın sürdüğü dönemde başarıya ulaşan atomun parçalanması çalışmaları, dünyayı muhteşem bir güçle tanıştırmış ve insanlığın en önemli sorunlarından biri haline gelecek bir sürecide beraberinde getirmiştir. Bu dehşet verici enerjinin, askeri amaçlı olarak kullanılması için harcanan çaba ile çok geçmeden, nükleer silahlar insanlık tarihinin en ölümcül silahları olarak askeri cephaneliklerdeki yerini almıştır. Gerektirdiği teknoloji ve maliyetinin üst seviyede olmasına rağmen askeri cephaneliklerde yerini öylesine süratle almıştır ki, bu silahların sayıları kısa zamanda on binleri bulmuştur. Bu kontrolsüz artış ve yayılma özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında oluşan iki kutuplu sistemin blok liderleri olan ABD ve SSCB'yi rahatsız etse de, yayılmanın önüne geçe(me)mişlerdir. Nükleer silahlar; ABD ve SSCB'nin ardından İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan ve İsrail'in de eline geçtikten sonra bu silahlar dünyanın tüm bölgelerinde bir sorun haline gelmiştir.Nükleer silahların yayılmaları, uluslararası ortamda ve bu silahların bulundukları bölgelerde var olan sorunların daha çetin bir hal almasına, tarafların daha uzlaşmaz ve çatışmacı olmalarına neden olmuş ve hem uluslararası hem de bölge barışında olumsuz etkilerini hissettirmiştir. İşte bu olumsuz etkilerin görüldüğü bir örnekte çalışmamızda incelenecek olan Ortadoğu'daki barış sürecidir. Ortadoğu devletlerinin gerek kendileri arasında var olan sorunları ve gerekse İsrail ile olan çatışmaları nedeniyle zaten yüksek olan tansiyon, nükleer silahların bölge ülkeleri arasında elde edilme çabalarıyla iyice yükselmektedir. Ortadoğu'da nükleer silah elde etme yönündeki bölge ülkelerinin çabaları ve bu çabalar sonucunda başarıya ulaşmış İsrail'in bölgede tek nükleer odak olarak ortaya çıkması, çoğunluğunu Arapların oluşturduğu, bölgenin diğer devletlerinin tepkisini çekmekte ve var olan sorunların daha da içinden çıkılmaz hale gelmesine neden olmaktadır. İşte bu çalışmada, nükleer silahların bölge devletlerinden İsrail'in elinde bulunması ve bazı bölge devletlerinin bu silahları elde etme yönünde çalışma yapmaları neticesinde karşılaşılan sorunlar nedeniyle Ortadoğu'da tesis edilmek istenin barışın nasıl bir etkiye maruz kaldığı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The endeavor on the fragmentation of atom which started before the Second World War and continued during the war, have not only introduced a magnificent power to the world, but also brought a process which would become one of the most important problems of the mankind. Before long, by using this dreadful energy for military purposes, nuclear weapons took their places in the military arsenals. Although the technology and costs they require were very high, they proliferated very fast, and their number raised to ten thousands in a short time period. Although this uncontrolled proliferation bothered the US and USSR who were the bloc leaders of the bi-polar world, they could not stop this proliferation. After US and USSR, nuclear weapons, were acquired by UK, France, India, Pakistan and Israel, and they became a problem in all regions of the world.With proliferation of the nuclear weapons, the problems hardened both in regional and international level and the parties of the problems became more intransigent and this caused negative effects both to the regional and international peace. One of these problems which is negatively effected by nuclear weapons is the peace process in Middle East is the subject of our study. The existing tension between the Middle East countries and Israel increases because of the efforts of the region countries for the acquisition of nuclear weapons. The efforts of the region countries for the acquisition of nuclear weapons and the fact that Israel is the only country to acquire nuclear energy, causes the reaction of the region countries, -who are mostly Arab countries-, and make the problems more complex. In this study, the effects of Israel?s acquisition of nuclear weapons, and the efforts of region countries on acquiring nuclear technology, will be examined in contact with its influence on the Middle East peace process.